24. nedelja trudnoće – kako se razvija trudnoća u ovoj nedelji?

24 nedelja trudnoce

Ovu sedmicu, 24. nedelju trudnoće treba pamtiti po tome što od sada čak i da se beba rodi ima dobre šanse da preživi, čak 40%! Iako je teška svega 540 gr dovoljno je razvijena da ostatak rasta preživi u inkubatoru i poraste u zdravo i srećno dete. Neverovatno je koliko je medicina napredovala i kakvu podršku može da pruži prevremeno rođenoj deci.

Po čemu je specifična sredina 6og meseca? Kako se oseća mama, a kako se razvija beba?

Svi detalji se nalaze u nastavku teksta.

Kako izgleda beba u 24. nedelji trudnoće?

Od ovog perioda pluća ulaze u svoj završni ciklus razvoja, ali neće biti potpuno formirana sve do 37. nedelje. Karakteristično za 24. nedelju trudnoće je to što se u plućima razvijaju oni najmanji putevi i grane. Beba i dalje guta po malo amnionske tečnosti, udiše je i izbacuje čime se vežba funkcija disanja.

I organi za varenje, reproduktivni sistem, nervni sistem…polako ulaze u fazu sazrevanja i pripreme za život izvan majčinog tela.

24. nedelja trudnoće izdvaja se i po procesu okoštavanja, period kada beba ulazi u proces stvaranja skeleta umesto hrskavice, a i masne naslage nastavljaju da se postepeno nakupljaju.

Kako se trudnice doživljavaju 24. nedelju trudnoće?

Kilogrami se polako nakupljaju, a od ove sedmice će i amnionske tečnosti biti više. Materica se podigla iznad pupka i otprilike je velika kao fudbalska lopta. Neće svaka trudnica fizički imati jednako veliki stomak, ali su zapremine materice približno iste u ovoj sedmici trudnoće.

24. nedelju trudnoće obeležava poseban pregled, kontrola kojom se isključuje postojanje gestacijskog dijabetesa koja se od ove nedelje može javiti. On se prati radi održavanja zdravlja trudnice i pripreme za porođaj bez komplikacija.

Kako trudnoća raste doktor će vas ispitivati i o bolovima u stomaku, dijareji, mučnini… Cilj je da se otkriju rani simptomi prevremenog porođaja koji se u 24. nedelji mogu i zaustaviti u nekim situacijama. Najčešći simptomi koji pokazuju da postoji problem su:

  • Ispadanje sluznog čepa. Ako dođe do bilo kakvog krvarenja, curenja tečnosti, neobičnog sekreta, pozovite ginekologa i zatražite savet.
  • Mučnina, povraćanje, proliv, gubitak apetita… ovo su najčešći simptomi koji se javljaju nekoliko dana pred porođaj jer se telo priprema za napor koji mu sledi. Sasvim su očekivani posle 37. nedelje, ali za 24. nedelju trudnoće to je rano pa je nešto što će dati signal za momentalnu kontrolu
  • Bolovi koji se ritmički ponavljaju u rasponu kraćem od 10 min. Probadajući bolovi u abdomenu, jaki bolovi slični menstrualnim…

Na telu majke nastavljaju da se pojavljuju novi pokazatelji trudnoće, a jedan od njih su i promene na areolama grudi koje dobijaju malene kvržice. To je sasvim normalno i znači da se grudi spremaju na proizvodnju mleka.

Beba je potpuno bezbedna i nastavlja svoj razvoj u maminom stomaku. Redovne kontrole kod ginekologa i saveti će na vreme otkriti potencijalne probleme i mnoge rešiti u začetku. Pošto stomak još uvek nije veliki i mame se osećaju dobro i to treba da iskoriste za uživanje i rekreaciju jer za 3 kratka meseca će doći do prekretnice u životu i sasvim nove uloge kao roditelja novog člana porodice.