Kako pametno štedeti?
Štednju svako voli, ali ne štede svi pametno. Ušteđevina bi trebalo da „radi za vas“, da se troši i da pomogne da se pokrije što više troškova i što više ulaganja, a da se ne zadužujete pri tome.
Kako treba štedeti, a da se ostvari što veća korist? Gde svi mi grešimo i zašto najrazvijenije Evropske zemlje imaju visok nivo štednje uprkos visokom standardu?
O svemu ovome, ali i još puno toga treba pročitati u daljem nastavku teksta jer je reč o važnoj temi koja će svakome da koristi.
Pametna štednja – štednja u banci
Za razliku od čuvanja novca kod kuće, novac u banci će se ekonomičnije trošiti upravo zato što nije „pri ruci“. Iako banke daju pristup elektronskom računu, statistika je pokazala da je izvesnije trošenje kada je gotovina na raspolaganju, a da se novac na računima troši obazrivije i ne za svaku sitnicu.
To će štednju usmeriti na pravu stranu i sačuvati je za ozbiljnija ulaganja. Stručnjaci preporučuju da postoji plan trošenja i da sadrži više od jedne stavke jer cilj štednje treba da bude podmirivanje potreba, a ne čuvanje u nedogled.
Banke su te koje ne samo da fizički čuvaju novac, već i daju kamatu, ali i osiguravaju uloge pa je rizik minimalan. Ako do nekih problema dođe država će reagovati i vlasnik računa će dobiti svoja uložena sredstva nazad.
Oročena štednja – najviša kamatna stopa
Mudra štednja podrazumeva i odabir modela na koji će se novac deponovati, a svakako je najpopularnija oročena štednja.
Za samo godinu dana oročenja može se ostvariti korisna zarada, a što je ulog veći i vreme duže to je i novac koji se dobija veći. Najveću kamatu donosi dinarska oročena štednja i u ponudi je kod svake banke. Ipak, kamate variraju kao i uslovi štednje pa treba pronaći one koji nude najbolje uslove i uporediti ih za najbolji odabir.
Čak i da iz nekog razloga oročena štednja ne odgovara, tu su i kratkoročni oblici koji su takođe pametan oblik štednje. Kamata je dosta niža, ali se i dalje dobijaju sve ostale prednosti zbog čega se novac mnogo bolje čuva nego kod kuće.
Rasporedite ušteđevinu i trošite je na različit način
Ono što je greška mnogih je to što ušteđevinu koriste samo da bi imali novca za neke iznenadne i velike izdatke, ali se ne koristi nizašta drugo.
Ekonomski razvijene zemlje podstiču štednju, a građane uče da nju treba koristiti i trošiti. Nekome će ona dobro doći za buduće letovanje, neko putovanje, za finansiranje ogreva za sledeću godinu… To znači da deo novca treba ostaviti za finansijsku stabilnost i vanredne troškove, a deo novca treba iskoristiti za izdatke koji će dati realnu i opipljivu korist jer novac za to i služi.
Dakle, pametnu štednju započnite sa deponovanjem novca u banci koja nudi fantastične uslove i odaberite rok i uslove koji vam odgovaraju.
Kada vam banka isplati uloženo sa kamatom nastavite sa štednjom, ali deo novca i trošite jer je to njegova namena. Ovako ćete ređe podizati kredite ili mnogo više ulagati, a uvek ćete imati dovoljno novca za sve troškove iako se plata nije promenila.
Neka vaša novogodišnja odluka bude pametan način štednje i neka vam 2023. bude uspešna, vesela i finansijski stabilna!