Šta je bitno da znate pre nego u dvorištu postavite spoljnu rasvetu?
Kada vam je potrebna inspiracija za uređenje dvorišta ili nekog balkona dovoljno je da pogledate bilo koju američku romantičnu komediju i ideje će vam dolaziti jedna za drugom. Tu je i sam internet, pa tako možete otkriti nebrojano mnogo načina kako da se poigrate rasvetom i da se u stvari uverite šta sve to spoljna rasveta može, osim osvetljenja, da učini i na koji način da transformiše jedno naizgled jednostavno dvorište.
Ono šta je mnogo važnije jeste kako sve to da učinite da funkcioniše, da bude praktično i da ne predstavlja u bilo kojem segmentu određen problem. Na prvom mestu, važno je da to bude kvalitetna spoljna rasveta, nakon toga da se rasporedi ona koja je tu zbog osvetljavanja i ona koja je tu zbog dekora, da se pravilno postavi i zaštiti, a sve ostalo je definitivno stvar mašte i želje.
Kako se bira kvalitetna spoljna rasveta?
Da razjasnimo odmah, obične sijalice i klasično osvetljenje se ostavljaju u prošlom veku i ne uzima se u razmatranje. Zato se biraju LED sijalice, trake i uopšteno LED rasveta. Kvalitetna spoljna rasveta mora da vam pruži dug vek trajanja, otpornost na vremenske uslove, mogućnosti da postignete ono šta vam je potrebno i šta želite, a ujedno da bude štedljiva, jer rasveta za dvorište uglavnom bude raskalašnija količinom, a samo kvalitetna spoljna rasveta može da vam omogući niske mesečne računa za potrošenu električnu energiju.
Međutim, kvalitetna spoljna rasveta nije samo ona koju pokreće električna energija, jer su tu i brojni izvori svetlosti koji funkcionišu po principu solarne energije, a koji od jednog dvorišta prave pravo malo čudo za uživanje i odmaranje. Takav tip rasvete nije podesan za jako osvetljenje, ali jeste za dekoraciju, a što bolji kvalitet to će biti i duže trajanje svetlosti tokom večernjih sati, kao i dugo trajanje stubova, lampi…
Razgraničite rasvetu za osvetljenje i rasvetu za dekor
Veoma je važno da razgraničite dva pojma, a to je rasveta koja se koristi kako bi osvetlila dvorište, terasu, trem i rasveta koja je tu da bude u najvećoj meri dekorativna, iako i ona daje manju ili veću svetlost. Ovo je veoma bitno u samom planiranju gde se šta postavlja, baš kao što je važno da se nabavi kvalitetna spoljna rasveta. Međutim, koliko god kvalitet bio, ako pogrešna mesta odaberete za instalacije, onda ćete dobiti mnogo senki, mračnih delova koji bi trebalo da budu osvetljeni i slično.
Na prvom mestu se postavlja osvetljenje. To su određene plafonjere, zidna spoljna rasveta za osvetljavanje okućnice, osvetljenje kod kapije, ulaznih vrata. Ono što je u tom pogledu dobro odabrati jeste rasveta sa senzorima, posebno kod kapije, garažnih vrata, ulaznih vrata, gde osvetljenje uglavnom nije uvek potrebno.
Dekorativna spoljna rasveta se postavlja naknadno. Njeno postavljanje se planira u skladu sa samim eksterijerom, a uglavnom se koncentriše na predeo dvorišta gde se sedi, stazu kojom se ide, cvetnjake… Najvažnija stvar jeste to što spoljna rasveta omogućava da postignete svaku zamisao, pa tako LED trake možete postaviti bilo gde, uz staze, kapiju, stepenište, neke druge delove dvorišta i uz mala ulaganja, brzo završen posao i bez mnogo muke dobićete već efekat koji oduševljava kada se u večernjim satima sve uključi.