Zašto je glet masa važna na putu ka idealnom uređenju?
Prilikom uređenja zidova enterijera ili fasade krajnji cilj su savršeno ravni zidovi, okrečeni i dizajnirani po našoj želji, odnosno oni na kojima nema pukotina, neravnina, koji pružaju naročit estetski utisak. Da bismo došli do cilja kojem stremimo, postoji niz predradnji, a vrlo važan element je i glet masa.
Posebna uloga
Uređenje zidova je uvek poseban zadatak kojem se posvećuje naročita pažnja, posebno kada je reč o onima u enterijeru. Svojom bojom, dizajnom, tapetama, dakle bilo kojom varijantom završne obrade, treba da budu takvi da se uklapaju i sa stolarijom, podovima, nameštajem, čineći sa njima jedinstvenu estetsku celinu. Pre svega, oni moraju biti potpuno ravni i glatki, što znači da se moraju popuniti sve rupe, poravnati sve neravnine i stvoriti podloga za dalje, dekorativne radnje, a tu nam pomaže glet masa. Od cilja koji želimo da postignemo ili pak „stanja” zidnih površina zavisi i koju ćemo glet masu koristiti, jer i njih ima više vrsta, kao i kojom tehnikom će se sprovesti postupak gletovanja. Stoga je važno da se ovaj deo uradi profesionalno, posvećeno i temeljno, da se saniraju svi problemi kako bi se ostavila podloga koja je spremna za predstojeće molerske radove, ali i da nam se kasnije ne bi javljali problemi.
Neophone predradnje
Vrlo često nije mogućno samo okrečiti zidove da bi oni izgledali onako kako želimo, te je njihovo prethodno sređivanje gotovo uvek neophodno. Njih treba oprati i odstraniti pukotine, te pripremiti za gletovanje. Prevashodno se napravi smesa i to tako što se gotova glet masa, koja je inače praškaste strukture i u čijem sastavu su cement i brojni aditivi, pomeša sa vodom, koja se dodaje u određenoj srazmeri, i to specijalizovanim mikserima.
Proces nanošenja
Po pravilu se napravljena smesa, pošto je dosegla odgovarajuću teksturu i odstojala propisani period, na zid nanosi gletaricom. Postoje pravila po kojima se ovaj proces izvršava, na primer kosim pokretima, pri čemu se količina glet mase više intenzivira na potrebnim mestima. Po okončanju ovog dela procesa, sačeka se da se ovaj sloj osuši, potom se pristupa šmirglanju radi otkanjanja viška. Dalji postupak podrazumeva ponovno nanošenje glet mase, s tim što je ovaj sloj ređi i faktički pomaže otklanjanju propusta nakon prvog nanosa, a on se potom takođe šmirgla. Svakako, postoji još finesa, ali ovo bi bio proces nanošenja globalno gledajući i uopšte pripreme za dekorisanje zidova koje sledi. Važno je da ceo postupak bude urađen stručno i pažljivo, uz neopodno strpljenje.
Izbor proizvoda
Na tržištu postoji više proizvođača glet masa koji se razlikuju po cenama, kvalitetu, veličini pakovanja, a pakuju se u džakovima različite težine. Međutim, verovatno ćemo svakom od njih postići isti efekat ukoliko celom procesu formiranja smese i potonjem nanošenju pristupimo pravilno. Sve su koncipirane za postizanje maksimalne ravnine zidova, a dodaju se na suvi sloj maltera, a pre krečenja. Važno je da se nanose jednostavno i da ih odlikuje laka obradivost. Takođe je bitno i da se zahvaljujući njima obezbedi podloga na koju se mogu nanositi boje različitih sastava i vrsta, bilo unutar objekta, bilo na fasadama, a sve u cilju kako bi cela površina bila sjajno obrađena.