Specijalne karakteristike motornih testera za maksimalnu funkcionalnost
Motorna testera je alat koji se koristi za sečenje drva, za uređenje okoline, u građevinskim radovima, za rezanje metala i kamena, u hitnim intervencijama. To je prenosiva, mehanička sprava koja seče pomoću zubaca koji su pričvršćeni na rotirajući lanac duž šipke.
U zavisnosti od namene za koju se koristi, motorna testera ima određene karakteristike koje pojačavaju njenu funkcionalnost.
Glavne tehničke karakteristike
Prilikom odabira, cene motornih testera treba da budu u skladu sa budžetom i modelom koji ispunjava potrebe i očekivanja majstora. Kvalitetan alat predstavlja dugoročnu investiciju. Ulaganje u adekvatnu motornu testeru treba obaviti promišljeno, s detaljnim osvrtom na specijalne karakteristike koje će povećati njenu funkcionalnost.
Glavne tehničke karakteristike motornih testera su snaga motora, dužina šipke i brzina osovine.
Snaga motora
Na samom početku se treba zadržati na motoru. Snaga motora se meri u konjskim snagama (KS) ili vatima (W). Veća snaga motora omogućava brže i efikasnije sečenje, posebno kod tvrdog drveta ili debljih grana.
Međutim, treba imati na umu da veća snaga motora može rezultirati većom težinom same testere, što može biti zamorno za duže periode rada.
Zato se prema snazi, motori mogu podeliti u tri kategorije: mala snaga, srednja snaga i ekstremno jaka snaga.
Prva kategorija obuhvata uređaje sa snagom manjom od 1,5 kW, koji su dizajnirani za sečenje grana ili testerisanje tanjih drvenih ili plastičnih materijala.
Srednja kategorija uređaja koristi motore snage između 1,5 i 2 kW i često se koristi u drvnoj industriji, za sečenje ogrevnog drva za peći i kamine, kao i u građevinskim radovima i popravkama.
Najmoćniji uređaji spadaju u kategoriju ekstremno jake snage, sa motorima snage veće od 2 kW, i koriste se za šumarske radove i sečenje trupaca prečnika do 30 cm.
Dužina šipke
Dužina šipke određuje koliko se duboko može seći drvo u jednom prolazu. Za manje projekte ili sečenje manjih grana, kraća šipka je dovoljna. Međutim, za sečenje debljih stabala ili radove u šumi, potrebna je duža šipka.
Dužina šipke utiče na dubinu reza i zavisi od snage motora. Dakle, gume dužine 40 cm se koriste u kombinaciji sa motorom snage veće od 2 kW, 35 cm platna sa motorom od 1,8 kW, a gume veličine 30 cm su namenjene za uređaje male snage.
Brzina osovine
Brzina rotacije osovine direktno utiče na efikasnost alata: što je veća brzina, to uređaj može da izreže više komada u istom vremenskom periodu. Ipak, kada se bira brzina, važno je uzeti u obzir i snagu motora. Motor sa niskom snagom neće moći da postigne visoke brzine, što znači da će se izgubiti sve prednosti.
Vrste napajanja uređaja
Glavni kriterijum za klasifikaciju lančanih motornih testera je vrsta napajanja uređaja. Na osnovu toga razlikuju se benzinski, električni, pneumatski i akumulatorski alati.
Benzinske motorne testere
Takvi uređaji su opremljeni dvotaktnim motorom sa unutrašnjim sagorevanjem i automatskim centrifugalnim mehanizmom kvačila.
Zbog velikog broja komponenti i sklopova, težina benzinskih modela znatno premašuje onu električnih uređaja i njihov je glavni nedostatak.
Nedostaci takođe uključuju emisiju izduvnih gasova tokom rada kojim se nameće zabrana korišćenja uređaja u zatvorenim prostorijama.
Benzinske testere su podeljene u 4 kategorije: kućne (za testerisanje ogrevnog drveta), poluprofesionalne (za građevinsku industriju i testerisanje stabala srednje debljine), profesionalne (mogu da rade neprekidno), specijalne (namenje za visoko drveće) i mini testere (mali mobilni uređaji za skučene prostore).
Električne motorne testere
Lančana testera je uređaj koji pokreće električni motor. Ovo su najekonomičniji tip testera, proizvode malo buke i potpuno su ekološki prihvatljivi. Namenjeni su za rešavanje tehničkih zadataka prosečne složenosti.
Prednosti tipa uključuju mogućnost upotrebe alata u zatvorenim prostorijama, što je zbog odsustva štetnih izduvnih gasova i prisustva sakupljača prašine, koji je opremljen sa većinom modela. Električni modeli su veoma jednostavni za upotrebu, imaju ergonomske oblike i malu težinu.
U pogledu snage motora, električni modeli su znatno inferiorniji od benzinskih i ne mogu se u potpunosti koristiti, na primer, u građevinskoj industriji.
Akumulatorske testere
Takvi uređaji su opremljeni električnim motorom, a kao izvor napajanja koristi se baterija koja se puni. Testere nisu jako moćne i pogodne su samo za kućnu upotrebu. Nedostaci uključuju potrebu za redovnim punjenjem baterije i ograničeno vreme rada prilikom trajanja te jedne baterije. Prednosti su velika snaga i dug radni vek.
Pneumatski modeli
Takvi uređaji se koriste pri radu u prostorijama koje podležu povećanim bezbednosnim standardima za vlažnost ili opasnost od eksplozije, a upotreba benzinskih ili električnih testera je zabranjena.
Sigurnosne karakteristike
Pored glavnih tehničkih karakteristika i klasifikacije na osnovu vrste napajanja uređaja, treba obratiti pažnju na sigurnosne karakteristike koje olakšavaju i unapređuju korišćenje ovog alata.
Antivibracioni sistemi
Prilikom rada, motorne testere vibriraju. Međutim, mnoge poseduju specijalni antivibracioni sistemi čija funckija je da smanji nivo vibracija koje se prenose na majstora. Ovo značajno olakšava upotrebu motorne testere i smanjuje zamor njenog korisnika, što je posebno važno za majstore koji koriste motornu testeru svakodnevno.
Uz to je važno obratiti pažnju na ergonomski dizajn ručki i dobro raspoređene komande, što olakšava korišćenje alatke.
Zaštita od povratnog udara i kočnica lanca
Zaštita od povratnog udara je poseban dizajn lanca koji smanjuje rizik od povratnog udara, ukoliko se on slučajno zaglavi ili odskoči unazad.
Kočnica lanca je mehanizam koji zaustavlja lanac u slučaju povratnog udara ili drugih opasnih situacija. Ovo je ključna sigurnosna karakteristika koja može sprečiti ozbiljne povrede.
Najuobičajenija povreda koja se događa pri korišćenju motornih testera je laceracija ili razderina, tj. kidanje ili cepanje kože, a dešava se kada lanac povuče kožu.
Korišćenje odgovarajuće opreme može preventivno delovati protiv mnogih povreda. Što se tiče odeće, nacionalni standardi diktiraju propisane smernice.
Bez obzira gde se nalazite, preporučuje se da obavezno koristite: kacigu sa ugrađenom zaštitom za sluh, zaštitne naočare, jaknu koja pokriva gornji deo tela, zaštitne pantalone, obuću koja sprečava klizanje i rukavice.
Zdravlje i prevencija potencijalnih povreda treba da budu na prvom mestu.
Servis i održavanje
U slučaju neželjenih kvarova, saveti profesionalng osoblja i majstora su da održavanje i servisiranje predstavljaju ključne faktori koje treba uzeti u obzir prilikom biranja motornih testera.
Prilikom kupovine motornih testera, važno je razmotriti dostupnost i cenu zamene delova jer će testera vremenom zahtevati održavanje i zamenu delova poput lanca ili mača. Zbog toga, pre kupovine, bilo bi poželjno istražiti dostupnost i cenu neophodnih delova. Prilikom odabria motorne testere koja će odgovarati vašim potrebama, treba uzeti u obzir koliko često planirate da koristitie motornu testeru (nekoliko puta godišnje, svakodnevno), kao i da li je ona namenjena za rad kod kuće, prilikom uređenja doma, ili za posa, kakav materijal planirate da sečete i slično.