DA LI JE SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA LAKŠI RAZVOD

erektilna disfunkcija

Po količini stresa za supružnike, posebno za decu razvod braka je odmah iza smrti najbližeg člana porodice. Emotivna istrošenost tokom celog postupka, od odluke pa do realizacije prekida braka, je izuzetno velika. Ukoliko se razvod odvija pun konfliktnih situacija i nemogućnosti dogovora oko podele svih bitnih pitanja u zajedničkom životu ( odgoja dece i imovine ), brakorazvodna parnica je dodatno otežana, a podela imovine ide na parnični postupak koji može poprilično da traje. Nažalost, danas svedočimo koliko je institucija braka postala površna, pa je i razvod postao uobičajen. Šta je razlog tome, da li ne tolerancija na razlike u zajedničkom životu, da li ne posvećenost partneru – to su pitanja za psihologe. Ako se partneri ponašaju odgovorno prema tom delu svog zajedničkog života, ako se slože da je došlo do nemirljivih razlika u braku, sporazumni razvod braka je najmirniji raskid braka, uz obostrani pristanak oko podele starateljstva, odgoja i školovanja dece kao i podele zajedničke imovine stečene u braku. Ovakav način raskida braka je i najjeftiniji, jer su jedini troškovi sudske takse. Međutim, dešava se da se sporazumni razvod braka pretvori u brakorazvodnu parnicu, ukoliko se jedan partner predomisli oko zajedničkog dogovora, pa se razvod nastavlja po tužbi. 

SILAZAK SA LUDOG KAMENA

Kada su se supružnici odlučili na sporazumni razvod braka, obično navode da je došlo do ne slaganja naravi i da to traje neko vreme, da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni i da je zajednički život nemoguć, odnosno postao je nepodnošljiv. Sud se najviše zalaže da zaštiti decu, posebno maloletnu ( bilo rođenu ili usvojenu ) i zato angažuje Centar za socijalni rad koji će se, po nalogu suda, truditi da objektivno i nepristrasno da svoje mišljenje, kod kojeg bi zapravo roditelja bilo bolje da dete ostane, a njihovu procenu sud najčešće uvažava. Međutim, kod sporazumnog razvoda braka supružnici nastoje da svoju decu maksimalno zaštite od ovog stresa, pa zajednički daju predlog o daljem odgoju i zaštiti dece. Ovakav postupak je bezbolniji, ali moguć jedino ako su supružnici u korektnim odnosima, pa se sporazumnim razvodom braka dogovaraju oko bitnih pitanja. Najvažnije obeležje ovakvog razvoda je obostrana saglasnost supružnika da se brak razvede.

PREDLOG ZA SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA

U predlogu koji se dostavlja sudu, u pisanoj formi sa oba potpisa supružnika, moraju biti rešena pitanja koja se tiču zajedničke dece, o njihovom poveravanju – ko će vršiti samostalno roditeljsko pravo ili će se vršiti zajednički, što je opet stvar dogovora. Ako su se supružnici dogovorili da samo jedan roditelj vrši roditeljsko pravo, drugi supružnik mora navesti visinu doprinosa za izdržavanje, kao i način održavanja ličnih odnosa sa decom, a sva bitna pitanja koja utiču na život deteta ( npr. obrazovanje, promena prebivališta, medicinski zahvati ) odlučuju se zajednički i sporazumno sa roditeljem koji vrši roditeljsko pravo. 

Sporazumni razvod braka podrazumeva bezbolniju i kraću proceduru o podeli zajedničke imovine, stečene u braku. U predlogu za prekid braka mora biti naveden i sporazum o deobi i urediti način na koji će se imovina podeliti ( nepokretna i pokretna ). Bez obzira što ljudi više ne žele da ostanu  u braku, sporazumnim razvodom braka mogu dostojanstveno prevazići ovu ogromnu promenu u njihovim životima, kao i u životima svoje dece i bliže okoline.