Frekventni regulator – sve što treba da znate o ovoj inovaciji

Mehanizmi upravljanja i kontrole jednostavnim, ali i složenim procesima u domenu automatike i elektrotehnike, danas su znatno unapređeni i usavršeni u odnosu na prethodne decenije. Mnoge inovacije, među kojima je i frekventni regulator, učinili su proizvodne, kao i procese prerade i mnoge druge, brzim i lakim uz maksimalni stepen bezbednosti i kontrole. 

Moderni uređaji koji se danas koriste u procesima upravljanja električnom energijom, radnim mašinama i brojnim tokovima u raznovrsnim delatnostima, podigli su procedure na mnogo veći nivo efikasnosti, efektivnosti i bezbednosti. Ljudski resursi imaju značajnu ulogu u upravljanju i praćenju parametara, dok inovativna tehnika pokazuje sjajne performanse i napredne funkcije. 

Pojam, značaj i karakteristike

Frekventni regulator ima veliki broj naziva, a u okviru elektrotehnike i automatike je poznat i po stranim terminima, posebno kao „drives“ – Adjustable Speed. Osnovna uloga zbog koje se i nabavlja i uključuje u radne procedure, jeste poboljšanje automatskog upravljanja tokovima električne energije. Naime, pruža se mogućnost direktnog upravljanja trofaznim motorima, odnosno njihovom brzinom. Zahvaljujući postojanju ulaznog mrežnog napona i frekvencije, upravo frekventni regulator ih u jednom momentu pretvara iz fiksnog u promenljivo stanje. 

Ovo je temeljan i kvalitetan način da se poveća stepen brzine obavljanja različitih delatnosti, posebno u oblasti proizvodnje različitih proizvoda. Veoma je značajno to što ovaj uređaj omogućava brži rad svakog motora uz zaštitu od habanja i stvara veliku otpornost na sve negativne uticaje i neželjene efekte. Dodatno je sjajno što ima funkciju podešavanja potrebnih alarma, postojanje upravljanja putem digitalne i daljinske tehnologije, kao i komunikaciju sa svim delovima sistema proizvodnje ili drugih procesa. 

Prednosti i pogodnosti koje se dobijaju za svaku delatnost

Pored same veće brzine i snažnijeg rada elektromotora mašina i svih delova, frekventni regulator daje veliki broj prednosti gotovo svim delatnostima koje angažuju ovakve resurse. Prvobitno, dolazi do velikih ušteda u potrošnji energije uz brži rad i veće rezultate. Veća brzina daje protok na istom nivou, što rezultira manje potrošenom snagom za rad pod punim kapacitetom. U stručnoj literaturi, to definišu relacije između brzine kretanja osovine, protoka i pritiska, kao i snage. Razlog je što je potrošena snaga proporcionalna u odnosu na treći stepen brzine. To znači da se većom brzinom troši znatno manje snage i stvaraju uštede energije. 

Često veća brzina može da bude otporna na temperaturne i sve druge uticaje, kao i da uz efikasne linije proizvodnje i raspored mašina i opreme ostvari odlične rezultate bez pojave kala, rastura i škarta. Sve to, čini da proizvodnja ne zaostaje, niti zastaje, pa se uz kontinuitet može ostvariti ušteda energije, koja bi se inače potrošila nakon svakog ponovnog pokretanja procesa. Ovo je prednost koju daje frekventni regulator i sjajna kontrola, odnosno upravljanje svim procedurama. Uz sve navedeno, veoma je bitno i to što je povećan stepen bezbednosti, jer ovaj uređaj čini da nagla isključivanja i pokretanja budu regulisana laganim „startom“, a ne angažovanjem obimne energije i snage. Ova karakteristika povećava dugovečnost mašina i daje pouzdan rad. 

Frekventni regulator je značajan uređaj koji omogućava veliki broj funkcija i prednosti, kao što su: upravljanje brzinom rada elektromotora, podizanje stepena bezbednosti i zaštite na radu uz regulisanje nivoa angažovanja snage prilikom pokretanja, rada i isključivanja, kao i ogromne uštede energije i resursa. Svaka moderna proizvodnja u svojoj opremi ima i frekventni regulator, jer se transparentno vidi značaj i benefiti koje daje u pogledu sve većih poslovnih rezultata, a nižih troškova.