Infekcije koje se mogu dobiti na bazenu

Uvek vodite računa o tome koja su pravila data za ponašanje i poštovanje kada ste na nekom bazenu. Veliki deo njih se tiče higijene, te čuvanja da se voda ne zagadi, ali i da se sami ne zarazite nekom bakterijom ili gljivicom. Pre odlaska na bazen bi trebalo da se istuširate, a to da ponovite i kada završite sa kupanjem. Nije dobro sedeti na mokrim šekirima i podlogama, a uvek noge umočite u predvorju gde obično postoji udubljenje sa vodom u kojoj se nalazi sredstvo za uništavanje mikroorganizama koji se nalaze na našim nogama.


Bazenska voda je hlorisana, međutim, može da se dogodi da koncentracija hlora nije dovoljna ili da jednostavno neki mikroorganizmi budu otporni na hlor, zbog čega do infekcija dolazi. Vođenje najpre o ličnoj higijeni je ključ u tome da se infekcije izbegnu, a evo i koje su to od njih najčešće kada su bazeni i vlažne sredine u pitanju.

Hlor može da utiče na kandidu

Hlor ima sličan efekat kao antibiotik. Smanjuje nivoe korisnih bakterija u vašem telu i samim tim omogućava gljivicama kao što je kandida da napreduju. Kao što hlor ubija bakterije u vodi, on takođe ubija i normalnu bakterijsku floru tela.
Ipak, neće svi koji plivaju u hlorisanim vodama dobiti prekomerni rast kandide. Obično se to dešava ako ste podložni tome ili ako vaš imuni sistem ne radi punim kapacitetom. Konačno, hlor bi mogao biti samo jedan od mnogih osnovnih uzroka za napredovanje kandide.

Stomačne infekcije

Usled gutanja vode u bazenima često se događa, posebno kod dece, da se pojave stomačne infekcije koje daju simptome slične stomačnom virusu. Dolazi do pojave bolova u trbuhu, grčeva, a onda i dijareje i povišene telesne temperature. Vodite računa da u bazenima vodu nikad ne gutate, da ne provodite mnogo vremena ispod vode, a kada do infekcije dođe onda je najbolje javiti se odmah izabranom lekaru radi dobijanja potrebne terapije da se simptomi smire i infekcija izleči.


Gljivice na noktima

Vrlo često se dogodi da neko zaradi gljivice na noktima nakon posete bazenu, bilo otvorenog ili zatvorenog tipa. Ova vrsta gljivica voli vlagu, tu opstaje, ali problem bi mogao da se reši brzo. Nakon kupanja i boravka na bazenu, tokom tuširanja obratite više pažnje na čišćenje stopala i prostora između prstiju. Nakon toga je bitno da sasvim posušite stopala, pre obuvanja, jer će se inače gljivice na noktima pojaviti, budući da su za njih sredine koje su vlažne, tople i mračne najbolje za razvijanje, a to su upravo vlažne noge u obući.
Gljivice na noktima se mogu sprečiti i nošenjem pamučnih čarapa, jer veštački materijali pospešuju njihov razvoj. Na početku se gljivice na noktima ni ne uoče, jer se pojavi neka tačkica na noktu koja nakon nekog vremena počinje da zauzima sve veću površinu nokatne ploče dok je kompletno ne prekrije. Pre nego se to dogodi treba reagovati, jer može da dovede do toga da
nokat sasvim otpadne, kao i da sam prst zagnoji.

Infekcije uha i oka

Sigurno ste do sada čuli za plivačko uvo, a njega izaziva upravo infekcija nastala usled plivanja u zagađenoj bazenskoj vodi. Prate ga simptomi poput bola, svraba, crvenila i oticanja spoljašnjeg uha, a treba odmah reagovati i otići kod lekara, kako se infekcija ne bi proširila na unutrašnje uho.
Pored plivačkog uha tu je i bazenski konjuktivitis koji se dobija kada se pliva, a posebno roni otvorenih očiju u vodi gde je urinirala osoba sa genitalnim ifekcijama. Iz tog razloga ronjenje u bazenima nije dobra stvar, a ako već ronite, nosite naočare koje će vas zaštiti u velikoj meri.