Krečenje je lako ako znate kako
Lepo vreme je savršeno i za radove u kući, pre svega za krečenje. No, kao i kod svih radova koji se redovno moraju obavljati s vremena na vreme, krečenje ne spada u najomiljeniju aktivnost mnogima. Prvo zato što to zahteva reorganizaciju, slobodno možemo reći, života na nekoliko dana.
Drugo, zato što treba potražiti majstora, što je danas nemoguća misija, naročito u neko dogledno vreme (da, zakazuju se i po nekoliko meseci unapred). Treće, ako ste sam svoj majstor, to iziskuje priličan fizički napor, vreme i strpljenje da se izdrže sve faze – priprema, gletovanje, krečenje, čišćenje… Sve su to možda razlozi da se uhvatimo za glavu, ali ipak neminovnost je neminovnost – krečenje se mora na određeno vreme obaviti. Zato, treba videti kako kroz to što lakše proći.
Informišite se o materijalima koji su potrebni i koliko košta krečenje
U redu, doneli ste tu veliku odluku da krečite. Kreću pitanja – koliko će me to koštati, da li da krečim sam ili da tražim majstora. Koga sad da pitam da mi preporuči dobrog majstora? Gde da nabavim sav potreban materijal i alat? Pa da krenemo redom i od onog što nas možda i javiše interesuje – koliko košta krečenje.
Odmah treba reći ono što se može i pretpostaviti – a to je da cena zavisi od mnogih faktora. Naravno, ne treba vam isto novca za stan od 30 kvadratnih metara i za dva i tri puta veći. Ako ste i nekada videli oglase koji postavljaju majstori, cena se određuje prema kvadratu. Zatim, sledeći kriterijum jeste da li vi obezbeđujete materijal ili to radi majstor.
Zatim, ima i razlike u bojama koje se koriste kao i od toga da li na zidovima ima ukrasnih elemenata, da li je potrebno prethodno oljuštiti zidove od naslaga boje, da li je potrebno gletovati zidove. Sve to iziskuje dodatni novac i dodatno vreme.
U farbare po sve što vam treba
U farbarama možete naći sve što vam treba i dobiti uvid u to na šta sve treba obratiti pažnju. Dakle od boja do alata, svega onoga što je potrebno da se prostorija zaštiti, ali i da se olakšaju određeni procesi upotrebom inovativnih preparata (kao što su, recimo, premazi za lakše skidanje prethodne boje i slično…).
Definitivno, ako niste profesionalni moler, trebaće vam znanje iskusnih prodavaca koji će na osnovu vaše priče sastaviti spisak onoga što vam treba da sami izvedete taj poduhvat, pa i objasniti vam i dati neke smernice i cake kako da to uradite kao profesionalac.
Ukoliko se odlučite za molera, evo šta možete da očekujete
Prvo što možete očekivati ako već nemate proverenog molera sa kojim sarađujete jeste da će vam trebati nešto vremena i živaca da ga pronađete i zakažete. Tu se najčešće oslanjamo na preporuke ljudi koji su nam u okruženju. Kada dođemo do proverenog molera, sledi dogovaranje oko cene i vremena. Jedan od saveta jeste da se ne oslanjate samo na procenu molera, već napravite i vi unapred neku okvirnu cenu, oko koje vam mogu pomoći u farbari.
Kvadraturu svog stana znate sami, a kvadratura za krečenje je obično dva i po puta veća od kvadrature stana. Ono što vas ne treba iznenaditi jeste da će majstori često traže drugačiju cenu za plafon. Ne treba da vas iznenadi i da moleri naplaćuju nešto jaču cenu kada su intenzivne i zahtevnije boje u pitanju (obično to može biti i 25 odsto više nego regularna cena), ali i kada je potrebno i da gletuju.
Zavisi i od kvaliteta materijala i alata
Naravno, postoji razlika u kvalitetu – kvalitetniji materijal je po pravilu skuplji. Zato, birajte pametno i ono što vam odgovara – odnosno vašem džepu. Ali možemo govoriti o proseku. Poludisperzivne boje koštaju do 2000 dinara, disperzivne su skuplje i cena im ide i do 5000 (no one su takozvane perive boje, pa je potrebno i ređe krečenje).
Akrilne su najjeftinije i koštaju do 1000 dinara u standardnim pakovanjima. Alat je jeftiniji deo priče – gde spadaju valjak, četka, špahtla – koji koštaju do 1000 dinara. Ono što još treba uvrstiti u troškove jeste ono što vam je potrebno za zaštitu. A to je krep traka, tanak najlon za nameštaj i čvršći za podove, zatim rešetka za ceđenje boje i gleterica – što košta svega nekoliko stotina dinara.
Na kraju se može zaključiti da je jeftinije svakako ako odlučite da na par dana budete moler – onda će se troškovi svesti samo za materijal i krečenje će vas koštati oko 100 evra za neke prosečne radove i prosečnu kvadraturu. A majstor – od jednog do osam evra. Pa izračunajte sami šta vam se više isplati.