Kućni uređaji za bolju energetsku efikasnost domaćinstva
Način kako koristimo kućne uređaje i njihova energetska efikasnost deo su ukupne energetske efikasnosti vašeg doma – kuće ili stana. U vremenu kada očuvanje resursa i ušteda u potrošnji električne energije postaju bitan uslov kvalitetnog i održivog života, poboljšanje energetske efikasnosti stambenih zgrada i individualnih stambenih objekata podržano je programima državnih i drugih institucija koje se bave ovom problematikom.
To treba da bude i briga svakog domaćinsta, jer ušteda u potrošnji energije direktno i u značajnom procentu utiče na troškove u kućnom budžetu.
Kako smanjiti gubitke energije
Najčešće mere koje se preduzimaju sa ciljem smanjenja gubitaka energije i povećanja energetske efikasnosti su:
– povećanje energetske efikasnosti kućnih uređaja,
– bolja izolacija stambenih objekata,
– zamena dotrajale stolarije,
– uvođenje nižih tarifnih sistema za korišćenje električne energije.
Ušteda električne energije u domaćinstvu ne zavisi samo od smanjenja potrošnje većih kućnih uređaja, kao što su šporet, frižider, bojler, mašine za pranje veša i sudova. Treba povesti računa i o potrošnji koju prave sijalice, televizori, računari, jer su i tu moguće solidne uštede.
Najbolje je imati uređaje u domaćinstvu novije gerenacije kod kojih je energetska efikasnost značajno uvećana primenom novih materijala i tehnologija. Na proizvodnim deklaracijama i tehničkim uputstvima za nove uređaje videćete da su oni najčešće energetske klase A, što podrazumeva da imaju najviši standard u smanjenju utroška struje prilikom rada.
Ukoliko su vaši uređaji starije generacije u prvi plan dolaze promene vaših navika u korišćenju ovih uređaja. Tačnije, i za starije i novije kućne uređaje važno je da ih koristite tako da racionalno trošite struju. Preporučuje se niz saveta kako da to ostvarite i za svaki uređaj predlažu načini za uštedu energije.
Primera radi, uređaje koje povremeno koristite uključite kad je struja jeftinija, smanjite temperaturu vode u bojleru na optimalnu, ugasite televizore i računare kada ih ne koristite, zamenite klasične sijalice štedljivim ili LED sijalicama koje troše mnogo manje struje i ugasite ih u prostoriji u kojoj ne boravite…
Na tržišu su kućni uređaji većeg broja poznatih svetskih proizvođača koji imaju brojne inovacije i funkcije koje ih čine energetski efikasnim. Ako pogledate prednosti koje imaju Bosch kućni uređaji i aparati videće niz takvih funkcija, do široke primene takozvanih smart ili pametnih funkcija.
Bosch veš mašine su dobar primer visokokvalitetnih uređaja koji štede i struju i vodu, sa smart funkcijama koje omogućavaju njihovu daljinsku kontrolu i upravljanje preko interneta i aplikacija na pametnim telefonima, tabletima i drugim pametnim uređajima.
Sa novim uređajima i sa malo promenjenih navika, koje neće smanjiti komfor i prijatnost u vašem domu, možete uštedeti na potrošnji struje i tako značajno smanjiti račune za plaćanje.
Bolja izolacija stambenih objekata
Procena je da stambeni objekti koji nemaju termoizolaciju zidova gube čak jednu trećinu energije. Onda je sasvim jasno zašto zidove obavezno treba izolovati kako ne biste rasipali i energiju i novac.
Na tržištu su razni materijali koje možete koristiti za izolaciju zidova. Bilo da se radi o novogradnji ili starim objektima, izolacija zidova značajno doprinosi energetskoj efikasnosti vašeg doma. Stvorićete udobniji i prijatniji prostor za život, zimi će vam biti toplije, a leti hladnije. Investicija u izolaciju na duži rok se vraća kroz uštedu na računima za grejanje i struju tako da je i to dodatni motiv da se odlučite za ove radove.
Problem potiče i otuda što u vreme kada su se uveliko gradile privatne kuće u Srbiji, pitanje izvora energije i njene štednje nije bilo toliko aktuelno. Sistem gradnje nije poklanjao pažnju dobroj izolaciji tako da su na spoljnim zidovima samo malter i fasadna boja. Danas se to pokazuje kao velika manjkavost jer je energija sve skuplja, a ako i može da se plati nema srazmernog uvećanja udobnosti jer je rasipanje toplote kroz zidove veliko.
Dodatna izolacija spoljnih zidova je više nego poželjna, ali realno gledano investicija nije mala, najviše zato što su tada obično građeni objekti preko potreba domaćinstva. Računalo se i na zajednički život sa mlađim generacijama, ali kako to više nije u modi, jer svi hoće svoju samostalnost, domaćini ostaju sami i sve im ke teže i da organizuju i da plaćaju svakodnevne potrebe.
Pomoć zajednice je neophodna i ona nije izostala realizacijom akcija za povećanje energetske efikasnosti individualnih stambenih objekata.
Programi finansiranja bolje energetske efikasnosti
Jedna od veoma korisnih i uspešnih akcija države je davanje subvencija za povećanje energetske efikasnosti u porodičnim kućama i stanovima. U trećoj akciji po redu subvencije su bile dostupne građanima u 131 lokalnoj samoupravi, koliko ih se prijavilo na javni poziv Ministarstva rudarstva i energetike za sprovođenje ovog programa.
Vrednost bespovratnih sredstava za građane iznosila je 1,79 milijardi dinara, od čega je 978,3 miliona dinara ili 55 odsto obezbedilo Ministarstvo, a 813,8 miliona dinara ili 45 odsto jedinice lokalne samouprave.
S obzirom da su do sada realizovana tri javna poziva za povećanje energetske efikasnosti u domaćinstvima, subvencije je dobilo oko 20.000 građana, a za subvencije je ukupno izdvojeno oko 2,7 milijardi dinara. U planu je da još 50.000 domaćinstava dobije subvencije, a sredstava za tu namenu biće dovoljno u budžetu Srbije.
Još jedna pogodnost ovog programa je što olakšava učešće najmanje razvijenih opština i onih sa visokim zagađenjem. Odziv građana je odličan jer na ovaj način mogu sa upola manje novca da zamene stolariju u domaćinstvu, poboljšaju izolaciju krova i zidova, ugrade efikasnije kotlove ili solarne panele. Tako će smanjiti svoje troškove za energiju i doprineti većoj energetskoj nezavisnosti i zdravijoj životnoj sredini za čitavu zajednicu.
Samrt funkcije za novi kvalitet Bosch veš mašine
Novi kućni uređaji i aparati imaju brojne nove funkcije koje značajno poboljšavaju njihov rad i doprinose štednji energije. Tržište u Srbiji dobro je snabdeveno svim takvim uređajima, tako da ono što je dostupno u svetu može se kupiti i kod nas.
Razvijajući desetine hiljada inovativnih rešenja za bolji rad svojih proizvoda, Bosch spada u red svetskih proizvođača sa visokim učešćem novih tehnologija primenjenim i na kućnim uređajima.
Bosch veš mašine imaju smart funkcije koje im daju novi kvalitet i punu udobnost korisnika pri rukovanju. Omogućavaju daljinsko upravljanje preko aplikacije na pametnom mobilnom telefonu povezanim preko interneta sa uređajem.
Ovu mogućnost možete koristiti tako što ćete najpre povezati svoju veš mašinu preuzimanjem Home Connect aplikacije i slediti dalja uputstva, od registracije, pronalaska svog uređaja i aktiviranja na Home Connect-u. Na isti način možete povezati u druge kućne aparate koje imaju ovu funkciju.
Sada se spremni za bežično povezivanje i upravljanje svojim kućnim aparatima. Na primer, na novim modelima Bosch veš mašine i Bosch mašine za sušenje veša možete korišćenjem funkcije Connected Dry omogućiti da mašina za pranje veša podeli informacije kao što su težina veša i količina vlage u vešu sa mašinom za sušenje veša, koja odmah može da izabere idealan program za sušenje.
Funkcija i-DOS automatski odmerava preciznu količinu potrebnog deterdženta i vode. Funkcija Iron Assist smanjuje zgužvanost veša do 50%. Koristite Mini Load – program za jedan odevni predmet. Sa funkcijom Easy Start Guide jednostavno odaberite najbolji program pranja uz pomoć vodiča za početak rada mašine.
Active Water Plus funkcija omogućava efikasnu potrošnju vode zahvaljujući automatskom detektovanju količine veša. Možete se preko zvučnog asistenta povezati sa svojom mašinom za pranje veša i glasovnom kontrolom regulisati njen rad.
Bosch veš mašine su ovde poslužile kao primer kako i koliko novi uređaji ovog i drugih proizvođača, sa energetskom klasom A i obezbeđenim standardima zaštite životne sredine, daju svoj doprinos poboljšanju energetske efikasnosti vašeg domaćinstva.