Lepak za keramiku i desperzija za krečenje – gde, šta, kako?

Odlučili ste da ovog leta popravite sve nepravilnosti u kući ili stanu. Dosadile su vam više doskočice i trenutna rešenja kojima se nedostaci ili dotrajalost samo maskiraj, pa bude još gore. Sada želite da stavite novu keramiku i novom bojom zidova osvežite svoj prostor. Pošto to zahteva dosta vremena, pa i novca, zaobići ćete majstora i rešiti sve sami. Zato svaki savet uvek dobro dođe.

Većina ljudi smatra da su sjajna dizajnerska rešenja i završen posao, ali to nije slučaj. Potrebno vam je strpljenje, veština, alat i dobar materijal za rad. Kako sam materijal košta, ne bi bilo dobro da nabavite pogrešan, pa ga menjate, dokupujete ili, u najgorem slučaju, kasno shvatite da nije valajo. 

Kada je u pitanju keramika, odabir vi vršite sami, a ono što je od presudnog značaja za dobar izgled podova i zidova je lepak za keramiku. Kada je, pak u pitanju krečenje, ponovo je važno upotrebiti dobru boju za krečenje. Kada ovo savladate, nije pola posla završeno, već… tek onda možete da pristupite poslu.

Lepak za keramiku

Klasično lepljenje keramike mešavinom peska i cementa odavno se više ne koristi. Postoji više razloga zašto – namena im je vrlo ograničena, teško se nanosi na zid i stvara poteškoće u poravnavanju sloja na koji treba da dođe keramika. Zatim o delikatnoj keramici, kao što su mozaik pločice da i ne govorimo, to je gotovo nemoguće izvesti. Ovo znatno sužava izbor. Pesak i cement zamenili su lepkovi za keramiku, koji se svaršeno uklapaju na svakoj površino, bilo da je reč o enterijeru ili eksterijeru. Na osnovu lepkova za pločice razvila se čitava industrija i svi oni su po nečemu različiti – receptura, kvalitet, način mešanja, način korišćenja. Lepak, pre svega mora odgovarati nameni i keramici koju treba da zalepi. Sa tim u vezi, preporuka bi bila nekoliko vrsta lepkova za keramiku koji se najčešće upotrebljavaju i zadovoljavajućeg su kvaliteta.

Vrste lepkova za keramiku

1. lepak za keramiku namenjen za postavljanje: keramičkih i kamenih pločica, terakota i mozaika. Koristi se za upijajuće pločice na upijajućim površinama, a pogodan je za neravne površine, jer je vrlo ekonomičan i stabilan.

2. lepak za kkeramiku koji je jednako pogodan i za unutrašnje i za spoljašnje postavljanje keramike, kao i za vertikalne ili horizontalne radove. Naročito je koristan za vlažne prostorije poput kupatila, terasa, balkona, spoljnog stepeništa i sl.

3. lepak za keramiku pogodan za unutrašnje i spoljašnje prostorije i za pločice (kamene, granitne, keramičke). Naročito je dobar za postavljanje kramike za prostorije sa podnim grejanjem, za leljenje pločice na pločicu, za mozaike, drvene i neupijajuće pločice.

Cena lepka za pločice zavisi od kvaliteta i veličine pakovanja; svi imaju dug vek trajanja, čvrsti su stabilni i bezbedni za upotrebu.

Disperzija za krečenje

Akoje reč o postavljanju keramike, kada krečenje dođe na red, to je već lakši deo. Što se tiče materijala, preporuka su disperzivne boje. One jesu skuplje od poludisperzivnih, ali njihov kvalitet to opravdava. Disperzija za krečenje je otporna na vodu, znači periva boja, moguće ju je tonirati od pastelnih, pa do tamnih zasićenih nijansi i boja. Od alata i gustine boje, zavisiće završna tekstura. Zato se sprporučuju kvalitetniji valjci i ređe umućena boja, koja, kada se osuši zadržava glatku i nežnu teksturu. Najpovoljnija je bela disperzija za krečenje. A dodavanjem pigmenata, menja se boja, pa i cena raste.