Ne nosite naočare jer mislite da vam ne stoje? Evo kako da izaberete one prave!
Imate dioptriju, ali izbegavate da nosite naočare pod izgovorom da vam ne stoje? Mislite da izgledate previše ozbiljno, uštogljeno ili se osećate starije kada ih stavite? Da li biste nam poverovali ako vam kažemo da su to zablude?
Nema potrebe da čkiljite ili da se pretvarate da vidite, jer naprezanjem očiju samo možete još više pogoršati vaš vid. Nepoštovanje preporuka lekara, oftalmologa, može vas skupo koštati, jer ukoliko izbegavate da nosite korektivna sredstva možete imati česte glavobolje, zamućen vid, kao i niz drugih problema. Istina je zapravo da naočare stoje svima! O, da, vi samo niste pronašli pravi model – one koje savršeno odgovaraju vašem licu, stilu i potrebama.
Trikovi za odabir pravih naočara – na šta treba obratiti pažnju
Odabir pravih naočara nije samo pitanje estetike, iako tome poklanjamo najviše pažnje. Osim što je potrebno da se sebi svidite kada stavite ova korektivna pomagala, važno je i da naočare budu praktične.
Zato je pri kupovini važno da odgovorite na nekoliko pitanja – Da li kupujete naočare za svaki dan ili samo naočare za čitanje? Hoće li vam to biti jedine naočare ili ćete uzeti par više, kako biste mogli da ih menjate? Ali krenimo redom.
Prvo što treba uzeti u obzir jeste oblik vašeg lica. Okruglasto lice će odlično podneti pravougane i četvrtaste oblike, jer će se tako definisati crte lica i stvoriti kontrast. Kod četvrtastog oblika lica je suprotno – okrugli ili ovalni oblici omekšaće oštre linije. Oni sa uskim, ali ovalnim licem imaju najviše sreće – gotovo svaki oblik naočara će vam savršeno pristajati. Ukoliko imate srcoliki oblik lica preporučuje se da uzmete okvir sa širim donjim delom, jer ćete tako uravnotežiti širinu čela.
Pored oblika lica važno je da obratite pažnju i na sam ten kože, kao i na boju kose – oni sa bledom kožom ili previše svetlom kosom ne bi trebalo da idu sa previše tamnim i masivnim ramovima, jer to može “pojesti” lice, dok se onima sa tamnijim tenom preporučuju baš ti, tamniji okviri koji dodatno mogu istaći crte lica. Naravno, ovo su samo smernice, a optičarske radnje nude širok izbor, stoga je najbolje na licu mesta isprobadi nekoliko modela i posavetovati se sa stručnim radnicima.
Takođe, obratite pažnju i na materijal – plastika, metal, kao i kombinacija materijal mogu igrati ulogu u tome kako vam neke naočare stoje. Debljin okvira je takođe ključna – četvrtasti oblik lica podneće teže okvire bolje. Svakako, ukoliko naočare nosite svakodnevno, gledajte da one budu u nekim neutralnim ili osnovnim bojama, kako biste lakše mogli da ih uparite uz stil i kombinacije. Dodatno, previše napadni okviri mogu biti šik, ali veoma teški za kombinovanje, pa ukoliko ne planirate da kupite nekoliko modela najbolje je da pazarite nešto klasičnije. Optičarske radnje imaju ogroman izbor brendova i modela, zato nemojte brzo odustajati – pred ogledalo i lagano, model po model. Savet – fotkajte se i pustite da odluka prenoći. Kad se slegnu utisci, lakše ćete odabrati model. I naravno, budite svesni da će biti potrebno vreme da se naviknete, ali ne odustajte – ova promena je nužna za vaše zdravlje.
Optičarske radnje – osim modela važana je i udobnost
U svakoj optičarskoj radnji potvrdiće vam – udobnost je najvažnija pri odabiru naočara. Džaba što su lepe, ukoliko su preteške za vaše lice ili ukoliko vas stežu. Takođe, ne valja ukoliko su naočare prevelike, jer će one tako kliziti i stvoriti pritisak na nos, dok premale naočare neće pružiti dovoljno pokrivenosti. Optičarske radnje zapošljavaju edukovan i iskusan kadar, koji je tu da vam pomogne i ukaže upravo na ove probleme.
Dodatno, važno je da znate da danas postoje savremeni materijali, poput raznih tipova pena, ili titanijuma, a takvi modeli naočara su najlakši i najudobniji. Metalni okviri su laganiji po pravilu, dok plastični nude više opcija kada su u pitanju stilovi i boje. Svakako, u optičarskim radnjama lako ćete podesiti naočare kako bi savršeno pristajale – što znači da naočare budu dovoljno zategnute, ali da opet nema žuljanja iza ušiju, niti klizanja niz nos.
Ipak, pored estetike optičarske radnje su pravo mesto na kojem možete dobiti i stručne savete. Ukoliko su vam potreben naočare samo za čitanje, osoblje će vam preporučiti modele baš za tu namenu. Ako vam je ipak potrebna dodatna zaštita zbog rada na računaru, optičarske radnje nude i ugradnju posebnih filtera za plava svetla. Volite da nosite sunčane naočare čak i zimi? Nikakav problem, jer optičarske radnje pružaju mogućnost izrade posebnih fotosenzitivnih stakala ili ugradnje dioptrije u sunčane naočare.
Ipak niste za naočare? Razmislite o sočivima
Ukoliko ni pored ovih saveta ne uspete da pronađete naočare koje vam odgovaraju, vreme je da se pozabavite drugom opcijom – korektivnim sočivima. Vaš oftalmolog će vam reći da li ste kandidat za korektivna sočiva, a ukoliko jeste ista možete potražiti u optičarskim radnjama. Možete kupovati dnevna, nedeljna, mesečna, a to sve zavisi od nekoliko stvari – vaše dioptrije, debljine sočiva, kao i od toga da li vam je potrebna neka specijalna vrsta. Naravno, i od vašeg budžeta.
Optičarske radnje svakako su pravo mesto za savet oko pravilnog održavanja sočiva, kao i o tome koje rastvore koristiti i kako ih sigurno nanositi.