Njihalica ze bebe veliki pomoćnik roditeljima

Dolazak bebe u jednu porodicu je sigurno najuzbudljivija stvar. Svi su presrećni, i kada prođe taj prvi nalet entuzijazma, sve obaveze ostanu na mamama i tatama. Beba je i dalje najslađe biće koje ste videli, ali isto kao i najzahtevnije. Prvi dani, pa i meseci prolaze u mehaničkom obavljanju nekoliko istih radnji, nespavanju i umoru. Srećom, tehnologija i nauka su unapredile njihalicu za bebe, pa tako ova sprava uspešno zabavlja bebu i bez vas.

Koliko vam znači njihalica za bebe?

Obaveze oko bebe se vremenom samo povećavaju. Tate se obično brzo vraćaju na posao, pa mame veći deo dana provode same sa bebom. Svakodnevno obavljaju još mnogo obaveza, a isto tako i beba traži pažnju. Njihalica za bebe tu stupa na scenu. Udobno smestite svoju bebu u njihalicu, osigurajte je i uključite je na automatsko ljuljanje napred nazad. Beba će biti presrećna. Imaće zabavu, a vi slobodno vreme za šta god vam treba. Njihalica za bebe se lako može prenositi iz prostorije u prostoriju, pa vam beba može uvek biti na oku. 

Njihalica za bebe umiruje

Bebe postaju opuštenije i zadovoljnije dok se njišu. Pokreti napred-nazad imaju tendenciju da smire bebu, jer ih upravo taj pokret podseća na iskustvo boravka u maminom stomaku. Ukoliko njihalica za bebe ima mogućnost vibracije, onda je to odličan način da umirite bebu koja prolazi kroz fazu grčeva. Mnoga iskustva pokazuju da upravo njihalica za bebe brzo uspavljuje mališane, pa za popodnevnu dremku ovo je odlično rešenje. Takođe, njihalica pomaže da bebe postanu svesne gravitacije i prostora oko sebe. A ako postavite viseće igračke veselih boja, posmatrajte kako će vaša beba želeti da ih dohvati. Tako će vežbati svoju motoriku. 

Od kog meseca se može koristiti njihalica za bebe?

Nema specijalno određenog uzrasta, pa tako i novorođenče može koristiti njihalicu za bebe. Stavljanje bebe u njihalicu uglavnom zavisi od ograničenja težine koju može da podnese njihalica za bebe. Novorođenče treba uvek nasloniti što je više moguće unazad, zbog nedostatka kontrole glave. Bebe mlađe od 4 meseca uvek bi trebalo da koriste najudobniji položaj njihalice, a dok se ljulja, sedište treba da ostane prilično ravno kako bi se osiguralo da beba ne ispadne. U svakom slučaju, obavezno je bebu osigurati i zakopčati pojas, kako bi se izbegli padovi i prevrtanja. 

Kako odabrati njihalicu za bebe?

Najvažniji deo njihalice je sedište. To je mesto na kojem ćete duže držati bebu da se uteši ili opusti. Poželjno je da sedište proverite iz različitih uglova. Konstrukcija njihalice mora biti čvrsta i sigurna. Položaj njihalica za bebe je najčešće pod uglom od 180 stepeni, što pruža bebi sigurnu potporu za glavicu, vrat i leđa. Zatim, dobro je da sedište bude od mekane, dobro napunjene podloge kako bi udobnost bila na najvišem nivou, a materijal kojim je obložen bi trebalo da se lako skida i lako održava. Što se tiče pokreta, njihalica za bebe najčešće ima mogućnost podešavanja brzine, odnosno može se usporiti ili ubrzati, u zavisnosti od toga šta se bebi sviđa. Neke njihalice imaju mogućnost kontrole pravca, pa osim ljuljanja napred-nazad, moguće je uključiti i druge smerove, levo-desno ili kružne. Njihalica za bebe obično dolazi i sa ugrađenim tajmerom. Tajmer vam omogućava da podesite određeni period kretanja. A ukoliko njihalica za bebe nema tajmer, ljuljanje morate zaustaviti ručno.