Odgovori na najčešća pitanja u vezi sa operacijom nosa

Postoje dva razloga iz kojih se osoba podvrgava operaciji nosa, jedan je estetske prirode, jer postoji želja da se operacijom postigne lepši, željeniji izgled nosa u odnosu na ostatak lica, a drugi je zdravstvene prirode, da se uklone prepreke koje izazivaju otežano disanje, glavobolje ili probleme sa sinusima. Bilo kako bilo, operacija nosa je jedna od najčešććih u okviru estetske hirurgije, zbog čega se postavljaju i brojna pitanja u vezi sa onim što pacijente zanima. Iako se sva ne mogu objediniti na jednom mestu, evo odgovora na neka od najpostavljanijih pitanja kada je rinoplastika u pitanju.

Šta je operacija nosa?

Rinoplastika, tj. operacija nosa, podrazumeva operativni zahvat koji se vrši da bi se postigao drugačiji izgled nosa ili uklonio određeni deformitet koji onemogućava normalno funkcionisanje pacijenta. Radi se tako što se uklanja grba na nosu ili se vrši preslaganje hrskavice da bi se postigao određen izgled. Operacija nosa se vrši uz opštu anesteziju, potpunu nesvest pacijenta, a u zavisnosti od komplikovanosti i zahtevnosti zahvata, operacija može trajati između 2 i 4 sata.

Ko sve može raditi operaciju nosa?

Operacija nosa se vrši, najpre, kod pacijenta kod kojih se vidi jasna želja i potreba za takvom promenom, a takvu procenu vrše lekari koji uzimanjem anamneze i razgovorom utvrđuju činjenično stanje. Naravno, rinoplastika se vrši kod osoba koje imaju najmanje 18 godina, tj. kod punoletnih pacijenata, osim u slučajevima kada se radi o deformitetima, poput rascepa usne ili nepca. Iako se kod devojaka može raditi već sa 16, a kod muškaraca sa 17 godine, uvek se savetuje čekanje punoletnosti i perioda kada je završen određen razvojni proces organizma i tela.

Koje su komplikacije moguće?

Komplikacije nakon obavljanja operacije nosa su jako retke. Ono šta se može dogoditi jeste krvarenje koje se rešava dodatnom tamponadom, dok su infekcije vrlo retke i rešavaju se antibiotskom terapijom. Može se dogoditi da operacija nosa ne dovede do stopostotno željenih ili potrebnih rezultata, što se dešava kod malog procenta pacijenata, pa se tada vrši sekundarna operacija da bi se do toga došlo.

Kada je moguć povratak svojim obavezama?

Povratak svakodnevnom životu, poslu, fakultetskim obavezama, uopšteno uobičajenim životnim navikama, moguće je već nekih nedelju do 10 dana od trenutka kada je rinoplastika urađena. Naravno, postoperativni tok je i dalje prisutan, pa se ne savetuje povlačenje nosa, njegovo praženjenje duvanjem, niti veći napori, poput treninga, trčanja, nošenja velikog tereta, kako ne bi došlo do krvarenja iz nosa usled naprezanja.

Kada su vidljivi pravi rezultati?

U prvim nedeljama nos je otečen i pod modricama, pa je nemoguće donositi zaključke, što je posebno važno da svaki pacijent zna. Već nakon mesec dana većina otoka spada, što daje uvid u postignuto operacijom. Stopostotni rezultati se vide nakon nekoliko meseci kada ne postoji apsolutno više nikakav otok koji osećate, a koji remeti da uvidite promene koje su nastale. Uz to, važno je da znate i pre nego se izvrši operacija nosa da rezultati koje želite moraju da budu u skladu sa vašim licem, njegovom konstitucijom i prirodom vašeg nosa, a ne van tih opsega.