Pelenski osip – uzroci, prevencija i lečenje

U pitanju je iritacija nežne bebine kože u genitalnom području. Izgleda kao blago crvenilo u lakšim slučajevima a stanje se može pogoršati ukoliko se ne tretira na pravilan način. U težim slučajevima, zahvaćeno područje se može inficirati pa se mogu javiti ranice i ljuspice.

Razvoju pelenskog osipa pogoduje topla i vlažna sredina pa je pravilna higijena jako važna. Sa druge strane ne treba ni preterivati sa negom, jer koža može postati previše osetljiva. Pre svega, potrebno je utvrditi uzroke pelenskog osipa pa zatim primeniti odgovarajući tretman.

Pelenski osip može se javiti kao posledica iritacije stolicom i urinom, gljivične infekcije, osetljivosti na uvođenje nove hrane ili alergijska reakcija na neke supstance iz sredstava za higijenu ili same pelene.

Prvi korak u lečenju pelenskog osipa

Kada primetite crvenilo u predelu bebinih genitalija, pojačajte higijenu. Pelenu menjajte redovno, ne čekajte da se skroz napuni. Pelenu obavezno promenite čim je beba imala stolicu. Ukoliko beba ima proliv, velika je verovatnoća da će dobiti osip.

Vodite računa i o veličini pelena. Ponekad preuska pelena može biti razlog osipa. Birajte pelene koje odgovaraju bebinom uzrastu odnosno kilaži.

Zahvaćeno područje operite mlakom vodom. Izbegavajte upotrebu sapuna, barem dok ne utvrdite uzrok osipa. Ostavite neko vreme bebu bez pelene kako bi koža mogla da diše i što pre se regeneriše. Ukoliko se stanje popravi, verovatno je uzrok pelenskog osipa iritacija zbog stolice i urina.

Kreme na bazi cinka koriste se uglavnom ako je uzrok pelenskog osipa iritacija. One pomažu da se koža umiri i zaštiti od prekomerne vlage.

Ukoliko se iritacija pogorša, moguće je da je reč o infekciji koja može biti bakterijska ili gljivična.

Bakterijska infekcija se leči antibiotskim kremama.

Gljivična infekcija kao uzrok osipa

Područje ispod pelene je vlažno i toplo pa samim tim pogodno za razvoj gljivica. Ukoliko se pojačanom higijenom situacija ne poboljša verovatno je došlo do razvoja gljivične infekcije, najčešće iz roda Candida. U tom slučaju koža može da nabubri, a na nekim mestima se mogu pojaviti krvave tačkice.

Posebno obratite pažnju na nabore kože, jer je upravo to mesto pogodno za rast gljivica. Poseta lekaru je obavezna ukoliko iz oštećenog područja počinje da curi gnoj i beba dobije temperaturu. Postoje kreme koje ovaj problem mogu sanirati u relativno kratkom roku.

Ukoliko je uzrok osipa gljivična infekcija lekar može prepisati upotrebu antifugalnih krema.

Pelenski osip kao posledica alergijske reakcije

Ako se pelenski osip pojavi nakon što ste svojoj bebi promenili marku pelena, verovatno je u pitanju alergija na neku supstancu iz pelena odnosno gelove za apsorpciju tečnosti koji se nalaze u njima. Vratite se na prethodno korišćenju marku pelena i ukoliko se osip povuče, problem je rešen.

Takođe, pelenski osip može se javiti i kao alergijska reakcija na uvođenje nove vrste hrane. Ukoliko je beba probala neku novu namirnicu a posle stolice se javio pelenski osip, napravite pauzu. To ne znači da beba ne bi trebala uopšte da konzumira tu vrstu hrane već da joj potrebno više vremena da se navikne.

Nakon izvesnog vremena, odnosno kada se osip smiri i prođe, ponovo bebi ponudite obrok sa istom vrstom namirnice. Moguće je da se osip uopšte neće pojaviti ili da će biti mnogo blaži.

Pelenski osip može biti uzrokovan i alergijom na neke vrste sapuna, kupki, šampona ili vlažnih maramica koji se koriste za bebinu higijenu. Treba pažljivo birati marku proizvođača i odlučiti se za one koje se proizvode na prirodnoj bazi, bez alergenata i sa neutralnom pH vrednošću.

Za osip koji je uzrokovan alergijom, doktor može preporučiti kremu na bazi kortikosteroida.

Izvor:
https://www.healthline.com/health/home-remedies-diaper-rash