Problemi sa snom – da li je temperatura vaše spavaće sobe odgovarajuća?

spavaca soba

Kada nastupe problemi sa snom, najčešće prvo dovodimo u pitanje kvalitet kreveta i dušeka. Kvalitet vazduha u spavaćoj sobi je takođe bitna stavka. Međutim, retko kada se zapitamo da li nešto što deluje toliko banalno, kao što je temperatura prostorije u kojoj spavamo, može značajno uticati na kvalitet našeg sna.

Uzimajući u obzir da je odrasloj osobi potrebno između sedam i devet sati sna svake noći za kompletnu regeneraciju, zaključujemo da u snu provodimo trećinu svog života. S tim u vezi, obezbeđivanju kvalitetnog sna bi trebalo posvetiti posebnu pažnju. Moramo imati na umu da nedovoljno sna može nepovoljno uticati na našu koncentraciju, raspoloženje, ali i zdravlje. Vodite računa da birate krevete i madrace koji odgovaraju vašim individualnim potrebama, ali obratite pažnju i na “sitnice” koje mogu napraviti veliku razliku. Jedna od takvih “sitnica” jeste i odgovarajuća temperatura spavaće sobe.

Koja temperatura je idealna za spavaću sobu?

Spoljašnja temperatura bi trebalo da prati telesnu. Baš iz tog razloga, stručnjaci upozoravaju na opasnosti po naše zdravlje koje mogu proisteći iz prejakog rashlađivanja prostorija tokom leta, ili prejakog zagrejavanja tokom zime.

Imajući na umu da je naša telesna temperatura tokom spavanja za stepen do dva niža od regularne telesne temperature kada smo aktivni u toku dana, temperaturu prostorije u kojoj spavamo bi trebalo prilagoditi, kako bismo osigurali čvrst i miran san. Idealna temperatura prostorije u kojoj se spava iznosi 17-20 stepeni. Ipak, trebalo bi imati na umu da su moguća odstupanja, u skladu s individualnim potrebama. Primera radi, normalna telesna temperatura varira od osobe do osobe, a može se i menjati tokom života. 

Starije osobe preferiraju toplije prostore i za spavanje, najčešće zbog problema s cirkulacijom. Odabir prekrivača i odeće za spavanje takođe će uticati na finalnu temperaturu. Dodatna prednost hladnijih spavaćih soba jeste ušteda električne energije ili gasa tokom noći. Ipak, nemojte preterivati jer se buđenje u veoma hladnoj prostoriji i smrzavanje tokom cele noći ne preporučuje nikome.

Da li se saveti za dobar san menjaju s godišnjim dobima?

Jasno je da se spoljašnja temperatura menja sa svakim godišnjim dobom. Naše telo se, kao savršeni regulator, prilagođava spoljašnjim promenama. Te promene bi trebalo da prati i temperatura u našem domu. Dakle, logično je da će temperatura u prostorijama biti nešto niža zimi i viša tokom letnjih meseci. Većina preferira da spavaća soba uvek bude nešto hladnija od ostalih prostorija. Optimalne temperature se kreću oko 23 stepena za kupatilo, 20-23 stepena za dnevnu sobu, oko 20 stepeni za kuhinju i 17-20 stepeni za spavaću sobu.

Redovno provetravanje spavaće sobe ne bi trebalo preskakati zimi. Za dobar san, važno je da vazduh u sobi bude svež. Vodite računa da zavese ne prekrivaju radijatore i druga grejna tela. Na taj način ćete obezbediti optimalno širenje toplote i izbeći moguće rizike od požara. Izolacija prostora iza grejnog tela može pomoći da se deo toplote ne gubi kroz zid. Ako spavaću sobu ne zagrevate tokom dana, malo je zagrejte pre spavanja jer temperatura ne bi trebalo da bude ispod 17 stepeni. Ukoliko se i spavaća soba greje tokom celog dana, preporuka je provetravanje pre odlaska na spavanje.

Previše topla spavaća soba tokom letnjih meseci otežava relaksaciju. Često buđenje zbog visoke temperature remeti kvalitet sna. Predlažemo da ujutru i uveče, kada su temperature niže, dobro provetrite spavaću sobu. Tokom dana, kada živa u termometru skače, spustite roletne i navucite zavese. Zamračena soba će duže zadržavati hladnoću. Ako je spavaća soba pozicionirana tako da ju je praktično nemoguće rashladiti na ovaj način, ugradnja klima uređaja je možda pravo rešenje. Ipak, imajte na umu da nije preporučljivo da klima uređaj neprekidno radi tokom cele noći.

Korisno je da u spavaćoj sobi imate termometar, kako biste mogli da pratite temperaturu u toku dana. Ukoliko termometar pokazuje da je temperatura u prostoriji idealna, a vama je i dalje teško da utonete u san i konstantno ste nenaspavani, možda su zaista problem neudoban krevet, dotrajali madrac, ili vas možda muče zdravstveni problemi, poput različitih alergija ili apneje u snu. Za potencijalne zdravstvene probleme se obratite lekaru, a rešenja za nameštaj za spavaće sobe uvek možete pronaći onlajn, ili uz savete stručnih konsultanata u salonima nameštaja.

Važno je da rešavanje problema nekvalitetnog sna ne odlažete. Možda vam ovaj problem trenutno i ne deluje toliko ozbiljno, ali nedovoljno kvalitetnog sna tokom dužeg vremenskog perioda može rezultirati ozbiljnim posledicama.