Releji su sastavni deo svih kućnih uređaja i svakodnevno nam olakšavaju život, pogledajte kako
Sastavni deo svakog sistema koji radi na struju su releji. Oni služe da pomoću elektromagneta šalju signal za pokretanje ili zaustavljanje rada uređaja. Taj elektromagnet se najčešće sastoji od bakarne žice koja je namotana na gvozdeno jezgro, on otvara i zatvara strujne kontakte i tako utiče na rad uređaja čiji je sastavni deo.
Prema načinu napajanja releji se dele na polarizovane magnetske i neutralne. Polarizovani releji mogu da rade isključivo na jednosmernu struju, dok neutralni rade i na dvosmernu i na jednosmernu struju. Releji su izuzetno korisni uređaji kojima se garantuje bezbednost mašina i objekata. Oni se postavljaju u sve velike fabrike, sve sisteme koji rade na trofaznu struju, ali su sastavni deo i svih kućnih uređaja (mašina za veš, za sušenje veša, mašina za sudove) i automobila. Upravo zbog toga što garantuju bezbednost uređaja, ljudi i prostora pronašli mesto u uređajima koje svakodnevno koristimo. Ako su Vam potrebni releji prodaja je uglavnom usmerena na stručna lica (električare i inženjere), a mogu se naći na policama svih radnji sa elektro opremom.
Releji u automobilima
Releji u automobilima služe za uključivanje svih potrošača struje. Dakle, ima ih više, a najčešći su oni za žmigavce, svetla, podizanje prozora, brisača, grejača sedišta… Ako Vam se desi da nešto od ovih uređaja ne radi, trebalo bi da posumnjate na relej. Tada bi najbolje bilo da odvezete kola majstoru kako bi on detaljim ispitivanjem utvrdio da li vredi popravljati nastali kvar, ili je potrebno da kupite novi deo. Ako su Vam potrebni automobilski releji prodaja se obavlja i u usko specijalizovanim radnjama za elektro opremu. Možete ih potražiti i na internetu, ali najbolje bi bilo da se posavetujete sa svojim majstorom koji će moći da naruči odgovarajući deo umesto Vas i da ga u najkraćem mogućem roku zameni.
Releji u kućnim aparatima
Sastavni deo svih kućnih aparata su releji. Oni za koje mnogi smatraju da su im od najveće koristi su releji sa zakašnjenjem pri uključivanju i releji sa zakašnjenjem pri isključivanju. Upravo su releji sa zakašnjenjem pri uključivanju deo mašina za pranje i sušenje veša, kao i mašina za sudove koji nam olakšavaju život i štede novac. Oni funkcionišu tako što napunimo mašinu i programiramo je da se uključi u određeno vreme (ovo najčešće koriste oni koji peru ili suše veš po jeftinoj struju). Releji sa zakašnjenjem pri isključivanju su sastavni deo šporeta, pa zahvaljujući njima možemo da programiramo rernu da se isključi nakon određenog vremena. Ukoliko dođe do kvara i potrebni su vam ovi posebni releji prodaja se obavlja i u radnjama sa elektro opremom, bolje snabdevenim gvožđarama, kao i na internetu.
Releji su garancija bezbednosti u fabrikama
Releji koji se ugrađuju u sve fabričke i sisteme koji rade sa strujom velikog napona služe za kontrolu i nadzor pre svega. Njihova glavna uloga je da, ukoliko dođe do ispadanja faza, preusmere struju na drugu fazu ili da pošalju signal komandnom centru da nešto nije kako treba kako bi se ceo sistem isključio. Ako tek otvarate fabriku ili novi proizvodni pogon i potrebni su Vam ovi releji prodaja se obavlja u specijalnim radnjama elektro opreme za velike industrijske sisteme.