Saveti za očuvanje zdravlja nervnog sistema

Mnogi simptomi koji se javljaju kod čoveka mogu biti znak da nešto nije u redu sa njegovim nervnim sistemom i da treba obratiti pažnju. Način života kojim savremen čovek danas živi pun je izazova, raznih stresnih situacija, sa malo vremena koje ostaje da se bavi sobom. Otuda i teškoće u prepoznanju svih crvenih lampica koje nam organizam šalje. 

Neki od glavnih simptoma koji ukazuju da nervnom sistemu treba podrška mogu biti uporne nesanice, pojačana nervoza i razdražljivost, migrene, negativnost i osećaj besa.

Ključnu ulogu u celoj priči ima mozak koji predstavlja pokretačku mašinu ljudskog tela i od kojeg zavisi funkcionisanje mnogih drugih organa. 

Pitanje je, kako očuvati zdrav nervni sistem?

Prilagođena ishrana

Pad imuniteta smatra se jednim od glavnim uzročnika nastanka raznih bolesti u ljudskom organizmu. A on je u direktnoj vezi i sa nekim neurološkim oboljenjima, posebno ako tome dodamo prekomeran stres i brigu. Zato je imuni sistem važno održati zdravim, a najlakši način da se to uradi jeste putem ishrane. 

Nutricionisti preporučuju da se ne preskaču obroci koji treba da budu izbalansirani i nutritivno korisni. To podrazumeva da hrana treba da bude bazirana na biljnim vlaknima, zdravim mastima i bogata antioksidansima kako bi povoljno uticala na nervni sistem čoveka. 

Zdrav način života i umerena fizička aktivnost

U vremenu u kojem živimo ljudi generalno gledano imaju puno obaveza, manjih i većih, i znatno manje vremena se izdvaja za lične potrebne i porodicu. U svemu tome je, ističu stručnjaci, izuzetno važno naći aktivnosti i načine da se uspostavi duševni mir, sreća i blagostanje. Jer to i te kako može uticati na celokupno čovekovo funkcionisanje. 

Smanjenje stresa na minimum i pronalaženje raznih načina za borbu protiv njega mogu biti ključni za očuvanje zdravog nervnog sistema. 

U tome se kao efikasna pokazala fizička aktivnost bilo koje vrste. Fizička aktivnost je moćan saveznik kada je jačanje i očuvanje nervnog sistema u pitanju. Osim konkretnih fizičkih vežbi, kao veoma povoljnim pokazale su se lagane šetnje na svežem vazduhu kada mozak može brzo da apsorbuje kiseonik.

Tome treba dodati i dovoljno sna. 

Suplementacija 

Promena životnog stila, uspostavljanje izbalansirane ishrane i redovne fizičke aktivnosti može biti pravi izazov. Zato se nekada kada je to potrebno radi očuvanja zdravlja preporučuje upotreba suplementacije u vidu dodatnog unosa vitamina, minerala i tome slično. 

Vodeći vitamin koji se preporučuje u očuvanju nervnog sistema jeste kompleks vitamina B koji se može naći u nekoliko varijanti u bilo kojoj apoteci. On je važan jer povoljno utiče na smanjenje nervne napetosti, povećava energiju i koncentraciju, a utiče i na poboljšanje apetita.

Još se preporučuje i uzimanje folne kiseline koja je takođe dobar saveznik u održavanju zdravog i stabilnog nervnog sitema, jer svojim aktivnim sastojcima omogućava pravilno funkcionisanje svih ćelija organizma.

Postoje čak i preparati koji sadrže kombinaciu svih tih dobrih sastojaka koji povoljno utiču na funkcionisanje celokupnog nervnog sistema, kao što je preparat Tensilen. On predstavlja prirodni preparat koji je napravljen od prirodnih supstanci na bazi SAMe i kompleksa vitamina B. Sastojci sadržani u Tensilen-u pomažu stvaranju serotonina (hormona sreće) i drugih neurotransmitera važnih za regulaciju raspoloženja, a koje i te kako može uticati na celokupno funkcionisanje čoveka. 

Osim toga Tensilen se pokazao kao izuzetno efikasan kod stanja umora, pada raspoloženja, opšteg osećaja iscrpljenosti, napetosti, pada volje i koncentracija i nedostatka energije. 

Uz Tensilen koji se često preporučuje u borbi za očuvanje nervnog sistema zdravim, stručnjaci još preporučuju i Neurozan, Antistress Solution i njima slične.