Savršen osmeh uz navlake za zube
Lepo je videti nasmejanog čoveka, naročito ako njegov osmeh krase blistavi beli zubi. Kod nas se populacija ne može pohvaliti prevelikom brigom o oralnom zdravlju, te se o zubima vodi računa samo sa estetskog stanovišta. Naravno, brojni su i oni koji znaju da je oralno zdravlje važan i neodvojivi deo opšteg zdravlja i da ako zubi nisu zdravi, to može uticati i na stanje drugih delova organizma. Ako oralna higijena nije na zadovoljavajućem nivou, dolazi do bolesti zuba, koje na kraju mogu i rezultovati gubitkom zuba. To ne nosi sa sobom samo estetske posledice, već i posledice na funkcionisanje vilice.
Šta su navlake za zube i kada se postavljaju
Navlake za zube se drugačije još zovu i krunice, a uloga im je da upotpune nedostatak zuba. One mogu da se postave na implant ili na već postojeći zub koji je do te mere oštećen da mu je potrebna veštačka nadoknada. Do toga dolazi kada se zbog neadekvatne higijene zuba na zubu pojavi karijes, koji ako se ne leči na vreme, može da zahvati veliku površinu zuba. Kada zahvati veliku povšinu, prilikom popravke plomba zauzme tu veliku površinu, te je zub s vremenom podložniji tome da se okrnji. U tom slučaju se postojeći zub izbrusi, što ne mora da bude bolno uz upotrebu lokalne anestezije. Zatim, postupak podrazumeva uzimanje otiska da se napravi krunica, nakon čega se postavlja privremena krunica od plastike, koju pacijent nosi dok ne bude gotova prava. Ukoliko je dobro uzet otisak i ukoliko pacijentu odgovara izrađena krunica, ona se zacementira i ceo postupak je time završen.
Navlake za zube i implanti
Ukoliko kod pacijenta dođe do gubitka jednog ili više zuba, najpre se preporučuje ugradnja implanta. Implanti su najdugotrajnije i najbolje rešenje, koje doduše ima i jednu negativnu stranu, a to je cena. Međutim, ugradnja implanta se ipak i te kako isplati jer je to najizdržljivija opcija. Nakon što se uradi snimak zuba, hirurg postavlja implant, odnosno titanijumski šraf, na koji se posle određenog vremena postavlja krunica, odnosno navlaka za zube.
Vrste navlaka za zube
Kada se govori o vrstama navlaka za zube i koje se preporučuju, izbor se svodi na dve opcije. Prva opcija, koja je ujedno i najpopularnija, jesu navlake za zube od cirkonijum keramike, to jest bezmetalne krunice. Ovakva vrsta krunica su ujedno i najskuplje, i cena im je oko 300 evra. Za razliku od njih, postoji i jeftinija varijanta, a to su metalo-keramičke navlake za zube. Njihova cena je oko 100 evra, ali s druge strane imaju i neke nedostatke. One se prave od kombinacije metala i keramike, odnosno metalna osnova se presvlači keramikom, u čemu metal daje potrenbnu čvrstinu, dok keramika omogućuje da zub izgleda što prirodnije. Kao njihov najveći nedostatak navodi se to što estetski ne zadovoljavaju kriterijume koje isunjavaju bezmetalne krunice, što je najviše vidljivo kod prednjih zuba. Naime, zbog oksidacije metala, posle izvesnog vremena se pojavljuje sivilo na desnima oko kojih je krunica, a dešava se i da krene da se nazire metalna osnova.