SAZNAJ ZAŠTO FIKSNA PROTEZA UTIČE I NA IZGLED I NA ZDRAVLJE ZUBA
Odluka o nošenju fiksne proteze je uvek dobrodošla, a stomatolozi tvrde i najbolja moguća jer ona utiče i na izgled i na zdravlje vilice, te su benefiti nakon njenog nošenja mnogobrojni.
ULOGA
Fiksna proteza služi prevashodno ispravljanju nepravilnosti u vilici, stvaranju sklada između donje i gornje vilice, ravnanju zuba i dostizanju pravilnog zagrižaja. Iako je njena uloga prvenstveno terapijska, neminovno je da utiče i na estetiku, te ćemo zahvaljujući njoj na kraju imati i blistav osmeh. Vrlo je važno da se proteza postavi na zdrave zube, a pre postavke vrše se svi potrebni pregledi i snimci. Iako je proces ispravke zuba postupan i dugotrajan, nije bolan, izuzev u pojedinim kratkim i prolaznim trenucima s početka, na primer tokom jela.
FORMA I VRSTE
Razlike među protezama prevashodno se odnose na bravice koje se postavljaju na zubne ploče. One su zalepljene za zube, a međusobno povezane lukom, kojim se zapravo pomeraju zubi, dok se između lukova i bravica nalaze gumice. Najčešće primenjivane je su metalne bravice. One su vidljive, ali danas i jeste u trendu nositi fiksnu protezu. Takođe, mogu se menjati njihove boje, što može biti vrlo interesantno. Pored njih, tu su i keramičke bravice, vrlo bliske boji zuba i teško uočljive. One, kao i fiksne proteze od safirnog stakla, spadaju u takozvane estetske proteze upravo jer su nevidljive. Po mehanizmu drugačije, jesu i samoligirajuće fiksne proteze, koje na drugačiji način, tj. pomoću klapna, povezuju zube i bravice, te je sila delovanja na zube blaža i nežnija.
KADA JE PRAVO VREME?
Stomatolozi savetuju da je idealno vreme za postavljanje fiksne proteze oko dvanaeste, pa sve do ranih dvadesetih godina, kada se završava jačanje kostiju. Naime, u tom periodu lakše je uticati na kosti budući da su još uvek fleksibilne, što će omogućiti brže i lakše dostizanje željenog cilja. Međutim, čak i u poznim dvadesetim, pa i tridesetim ili četrdesetim nije kasno nositi ortodontski aparat, dakle sve dok ima prostora i mogućnosti da dobijemo svoj osmeh iz snova i rešimo zdravstveni problem. Osnova su zdravi zubi i redovna higijena.
DUŽINA NOŠENJA
Koliko će se dugo nositi fiksna proteza zavisi pre svega od individualnih karakteristika vilice i dejstva na njih. Naime, pomeranje zuba je postupno, dugotrajno i sve vreme se kontroliše od strane stomatologa – zbog čega su kontrole vrlo česte, otprilike na oko mesec dana. Dakle, period nošenja je drugačiji za svakoga, ali okvirno se kreće između jedne i tri godine. Važno je samo istaći da je u ovom periodu izuzetno važna pravilna oralna higijena, kao i da je potrebno izbegavati pojedine namirnice (na primer lepljive), te da u tom smislu obavezno treba slediti smernice i savete lekara.
CENA FIKSNE PROTEZE
Naposletku, važna je i cena fiksne proteze, a ona je najčešće uslovljena samom vrstom, gde su načelno metalne jeftinije. Cena fiksne proteze uobičajeno se kreće između 70 i 100 hiljada dinara, katkad manje ili više, međutim, mnoge stomatološke ordinacije pružaju mogućnost plaćanja na rate. No, da li osmeh kakav ćemo dobiti može biti skup?