Šta uraditi u slučaju smrti osobe u inostranstvu?

Nešto što se dešava vrlo često, iako se tako ne čini, jeste da osobe umiru izvan svojih država ili nakon smrti žele da budu sahranjeni u svojoj domovini, iako su život proživeli u nekoj drugoj zemlji. Bilo da se radi o slučajnim prolaznicima, turistima, sezonskim radnicima ili osobama koje su svoj životni vek provele u inostranstvu, u slučaju smrti je procedura uvek ista. Posebno ako je sahranu potrebno obaviti van granica države gde je smrt nastupila.

Ovakva situacija zahteva priličan utrošak vremena, truda, dosta papirologije, a i prilično visoka finansijska sredstva, posebno zbog činjenice da je potrebno obaviti prevoz pokojnika iz inostranstva. Bilo da je nakon smrti osobu potrebno transportovati iz Srbije ili u Srbiju, međunarodni zakoni i pravila su isti i zahtevaju isti ili sličan obrazac ponašanja.

Prvi korak nakon smrti osobe u inostranstvu

Na prvom mestu je potrebno obavestiti hitnu pomoć. Dva razloga su za to najvažnija. Prvi je humane prirode, jer uvek može da se dogodi da u momentu kada hitna pomoć dođe, uz reanimacije, određenu pomoć, uspe da sačuva život osobe. U drugom slučaju, ukoliko je nemoguće pomoći, lekar hitne pomoći je u obavezi da ozvaniči smrt i da na osnovu terenskog izlaska napiše izveštaj koji je najvažniji dokument u tom trenutku. Porodica ili ovlašćeno lice dobija potvrdu o smrtu, na osnovu koje se dobijaju ostala dokumenta potrebna za prevoz pokojnika iz inostranstva.

Drugi korak – podnošenje zahteva za sporovodnicu

Sprovodnica predstavlja zvanični, međunarodni dokument, tj. dozvolu za prevoz pokojnika iz inostranstva. Zahtev za dobijanje sprovodnice se podnosi ambasadi ili konzulatu matične zemlje preminule osobe, uz potrebnu dokumentaciju, na osnovu čega se sprovodnica i izdaje. 

Potrebna dokumentacija je nešto opširnija. Nakon što se od bolnice dobije potvrda o smrti, odlazi se do nadležne gradske, opštinske uprave mesta gde je pokojnik preminuo i na osnovu potvrde se izdaje izvod umrlih. Uz to se dalje prilaže pasoš, važeći putni dokument, izvodi iz matičnih knjiga rođenih i venčanih, potvrda o rezervaciji i postojanju grobnog mesta gde će se sahranaa obaviti, te je uz to potrebno dobiti i izveštaj sanitarne inspekcije o ispravnosti pogrebne opreme. Popunjen zahtev, uz jasno naznačenu vrstu prevoza pokojnika, potrebnu dokumentaciju, predaje se i najbržem mogućem roku se sprovodnica izdaje kako bi se prevoz pokojnika iz inostranstva blagovremeno organizovao i sproveo. 

Ko vrši prevoz pokojnika iz inostranstva?

Ovo je jedan od najvažnijih koraka, a to je pronaći pogrebnu firmu koja vrši prevoz pokojnikaa iz inostranstva. Da bi se transport obavio potrebno je angažovati pogrebnu firmu koja ima dozvolu za međunarodni prevoz, kao i specijalizovana, atestirana vozila koja se upotrebljavaju isključivo u ove svrhe. To je jedan od uslova da bi se sprovodnica dobila.

Pored toga što ove firme obezbeđuju prevoz pokojnika iz inostranstva, uz njihovu pomoć može da se organizuje kompletna sahrana, sve što je potrebno, a ujedno se nude i usluge završavanja svih administrativnih procedura u inostranstvu, za koje je potrebno samo dati punomoćje zaposlenima koji u tom momentu vrše i sam prevoz, što porodicama u najvećoj meri olakšava celokupan proces.