Trošenje kosti vilice i postupak nadogradnje
Vilica je deo facijalne muskulature i njena osnovna funkcija je da obezbedi govor, žvakanje hrane i uopšte da podrži strukturu našeg lica. Atrofija vilične kosti neminovno utiče na svaki deo lica, a ukoliko se ne leči nakon nekog vremena može uzrokovati dalji gubitak zuba, ali i promenu oblika odnosno izobličenje lica.
Sama atrofija vilične kosti može biti uzrokovana mnogim faktorima, a među njima su: parodontopatija, gubitak zuba, osteoporoza, kao i upalni procesi koji se pojavljuju oko korena zuba. Gubitak vilične kosti je postepen proces koji se ne može zaustaviti. Uglavnom se javlja kod onih osoba koje su izgubile veći broj zuba. Zubi su ti koji učestvuju u održavanju debljine, ali i visine vilične kosti. Ovaj gubitak kosti vilice se dešava i kod pacijenata koji nose proteze ili imaju mostove. Zato se preporučuje procedura nadogradnje vilične kosti.
Ugradnja implantata
Kod onih osoba koje su prinuđene da izvade zube ili su skoro izgubile više zuba, kao i kod pacijenata koji su doživeli totalan gubitak zuba, rešenje je procedura all on 4. Cena ove procedure jeste malo veća i predstavlja jednu od većih investicija. Ova inovativna metoda omogućava da se izbegne procedura nadoknade kosti. All on 4 cena procedure zavisi od ordinacije u kojoj se izvodi, a preporučuje se da svoje poverenje date stomatologu koji ima iskustva i kvalitetne radove iza sebe. Procedura se može izvršiti i na donjoj i na gornjoj vilici, a indikovana je kod onih osoba koje nemaju nijedan prirodan zub u vilici.
Nakon davanja lokalne anestezije ugrađuju se 4 implantata u jednu vilicu i uzimaju se otisci za privremene fiksne zube. Pacijentu se prepisuju antibiotici i lekovi protiv bolova, koje uzima po potrebi. Te privremene zube pacijent dobija u roku od 5 dana, a nakon četiri meseca postavljaju se stalni zubi. Iako je all on 4 cena malo veća stavka u budžetu, imajte u vidu da ukoliko dolazite iz drugog grada ili države u nju je uračunat i transfer kao i smeštaj u apartmanu tokom trajanja cele procedure.
Hiruški postupak nadogradnje vilične kosti
Augmentacija ili nadogradnja vilične kosti je postupak pomoću kog oralni hirurzi postižu volumen same kosti vilice. Kada izgubite zub ili zube potrebno je da znate da što više vremena prođe do ugradnje implantata, šanse su sve veće da će vam biti neophodna ugradnja prorodne ili veštačke kosti u vilici, jer tokom celog tog perioda kost postepeno nestaje. Uglavnom se u proceduri koristi veštačka kost mada se može koristiti i prirodna. Pacijent tokom izvođenja ove tehnike prolazi kroz nekoliko faza:
- Prvo se daje lokalna anestezija,
- Zatim se pravi rez kako bi se došlo do same kosti vilice,
- Potom se pristupa procesu nadogradnje kosti vilice,
- Rana se ušiva i zatvara,
- I potom sledi faza oporavka.
Prirodna ili veštačka kost
Kada se radi o proceduri ugradnje kosti vilice, najbolje rešenje jeste upotreba prirodne kosti jer se ta kost najbolje uklapa, odnosno integriše. Ovo je rezervisano samo za one slučajeve kod kojih je to izvodljivo jer se kost uzima obično sa drugih delova vilice ili sa kuka koji je pogodan. Sam ovaj proces se naziva transplantacija kosti i donosi zaista dobre rezultate.
Međutim, svakako treba imati u vidu da su u ovom slučaju potrebna dva operativna zahvata, i to na mestu sa kog se kost uzima i na mestu na kom se postavlja uzeta kost, odnosno u vilici. Svakako u situacijama u kojima nije moguće uzeti prirodnu kost, koristi se veštačka kost koja može biti izrađena od raznih materijala. Ti materijali često sadrže biokompatibilne sintetičke komponente koje dovode do rasta nove kosti. Uz upotrebu veštačke kosti čitava intervencija je manje invazivna.
Period oporavka nakon intervencije
I pored toga što je procedura svakako invazivna, bez obzira da li se radilo o ugradnji veštačke ili prirodne kosti, lokalna anestezija svakako doprinosi prijatnijem osećaju dok traje čitav proces. Neprijatan osećaj i bol se mogu pojaviti nakon intervencije, ali ćete isto tako dobiti spisak lekova koje smete da koristite kako biste umanjili bol. Naravno, individualna iskustva mogu biti različita ali svakako nakon perioda oporavka rezultati ne izostaju.
Svakako, pacijenti bi trebali da se pridržavaju saveta stomatologa nakon izvršene procedure, kako bi im period oporavka prošao što bezbolnije. Nakon toga kada se postave implantati i pacijent dobije stalne zube, dolazi i do povećanja samopouzdanja ali i sve većeg zadovoljstva zbog izgleda svog novog osmeha. Estetika osmeha je vidno poboljšana a dolazi i do lakšeg obavljanja svakodnevnih aktivnosti poput govora i jela. Iako je sama pocedura zahtevna, svakako na kraju dovodi do vidnog poboljšanja kvaliteta života pacijenta.