Trudnoća – magija razvoja novog života!

Trudnoća se sa pravom naziva „drugo stanje“! Telo žene je predodređeno za stvaranje novog života i zarad dobrobiti bebe u telu majke se dešavaju neverovatne promene – kosti se pomeraju, organi rade duplo snažnije, srce se rotira i podiže, bubrezi prečišćavaju veću količinu krvi…

I beba prelazi dug put za 9 meseci. Od embriona postaje čovek, osoba koja nosi gene i oca i majke, osoba koju ćete učiti da čita i piše, da vozi bicikl, ispratiti je na fakultet… sve započinje sa 9 meseci trudnoće.

Zašto se trudnoća prati po nedeljama?

Trudnoća se računa na različite načine pa se starost utvrđuje na osnovu izgleda ploda, ali i datuma poslednje menstruacije koji se najčešće uzima kao prvi dan trudnoće. Zapravo, prvi mesec trudnoće karakterističan je po tome što u prve dve nedelje uglavnom još i nije došlo do začeća. Promene se prate po nedeljama zato što je svaka sedmica specifična i sa puno promena u životu bebe, ali i u životu majke.

Ginekolozima to daje dovoljno prostora da prate razvoj trudnoće i da utvrde da li se sve odvija po očekivanim karakteristikama za tu nedelju da bi se na vreme uočili problemi. Tako na primer, 8. nedelja trudnoće je karakteristična po tome jer se tada sigurno očekuje postojanje srčane radnje iako je beba duga samo 1 cm.

  1. nedelja trudnoće je obeležena sve većom aktivnosti bebe koja je duga 4 cm, a 12. nedelja trudnoće je rezervisana za posebno praćenje postojanja anomalija na plodu pa se radi Dabl test i 4D ultra-zvuk.

Sa punih 12. nedelja trudnoće završen je prvi trimestar kada se kod bebe razvijaju organi i započinju sa svojom funkcijom.

  1. nedelja trudnoće je važna i za mamu jer je ulazak u drugo tromesečje period kada nestaju rani simptomi trudnoće jer je placenta dovoljno razvijena da proizvodi hormone umesto vašeg tela. Estrogen raste pa ćete i psihički biti mnogo bolje, mnogo više raspoloženi i opušteni.

U 16., 17. nedelji se osećaju prvi pokreti bebe koja je duga samo 12 cm, a na kraju drugog tromesečja, u 26. nedelji iako je beba je duga samo 36 cm, a trudnica je sve oblija, teža i manje pokretna.

Poslednje tromesečje je obeleženo rastom bebe, ali i prirodnom pripremom tela majke na stvaranje prostora za bebu. Od 27. nedelje trudnoće u telu ima 40% više krvi, srce radi 25% jače, pluća smanjuju svoju funkciju usled podizanja dijafragme, bubrezi rade za dva organizma. Sa vašom bebom činite tim i tako će biti sve do trenutka porođaja, a tada će beba imati nekoliko kilograma i biti savršena u svakom pogledu!

Uživajte u magiji trudnoće!

Koliko god to bilo po nekad teško razmišljajte o konačnom cilju kada ćete se i lično upoznati sa detetom koje vam raste ispod srca. Prva dva meseca, kada se završi 11. nedelja trudnoće, hormonalne promene će biti blaže, a 14. nedelja trudnoće odnosi umor, pospanost, razdražljivost koju su uzrokovali HCG hormoni.

Normalno je da imate strahove jer roditeljstvo započinje sa prvim trudničkim danom, ali trudnoća je kratak put ka stvaranju novog života i zato treba da se radujete svakoj novoj sedmici.

Mame imaju prednost jer ih bebe znaju i osećaju 9 meseci duže! Nakon porođaja ćete nastaviti drugačiji oblik povezanosti, a kada se beba uznemiri stavite je na sebe neka sluša otkucaje srca jer ga poznaje već jako dugo!