Uređenje zidova životnog prostora
Usled mogućnosti promene eneterijera životnog prostora, javljaju se brojne mogućnosti uređenja zidova. Zidovi se obično kreče u razne boje i time prebojavaju kada želimo neku promenu. Pored raznovrsnih boja, dekora i načina nanošenja boje, postoje i druge brojne mogućnosti. Postavljanje tapeta, dekorativnih slika, polica ili ogledala, samo su neke mogućnosti dekorisanja zidova. Pored upotrebe raznovrsnih boja sa stilovima koji oplemenjuju prostor, postoji mogućnost gletovanja koja je zahtevna i početna osnova u fazi pre krečenja. Pre same faze gletovanja, neophodno je definisati šta želimo naneti preko, upravo zbog različitih tehnika nanošenja glet mase.
Priprema i gletovanje zidova uz pomoć kreiranja stila firme Jug enterijer
U osnovi, proces gletovanja je pripremna faza pre krečenja. Najčešći razlog primene gletovanja su neravne zidne površine koje takođe mogu nastati kao produkt prethodnog uređenja zidnih površina. Popunjavanjem neravnina i šupljina, vidljivo je oko štokova vrata i prozora, naročito nakon ugradnje potpuno nove stolarije. Gletovanje zidova je pre svega izuzetno neophono, obično nakon završenih planiranih radova u stanu. Ukoliko zidne površine nakon dugotrajnih radova u stanu budu zaprljane, iste je potrebno očistiti toplom vodom. Sledeći proces je nanošenje glet mase na površinu zida.
Sastavljanje glet mase se izvodi mešanjem u određenim posudama uz dodatak vode. Voda je u ovom slučaju vezivno sredstvo koje u zavisnosti od dodate količine, masu čini gustom ili retkom. Gušća masa se koristi kao prvi sloj jer su neravnine obično veće uz veće površine za nanošenje materijala. Sušenjem prvog sloja glet mase, sledi šmirglanje odnosno ujednačavanje zidnih površina. Usled nastanka određenih izbočina ili neravnina sa prvim slojem glet mase, kružnim pokretima šmirglanja one nestaju. Drugi sloj sledi nakon završne faze šmirglanja, uz formiranje nešto ređe mase koja će se adekvatno vezati na prvu. Završna faza ima drugu ruku šmirglanja koja kao cilj ima potpuno ravne zidne površine. Ukoliko nemamo poverenja u samostalno izvođenje navedenih postupaka, neophodno je pozvati adekvatne majstore koje poseduje firma Jug enterijer za uređenje stanova.
Postupak koji sledi nakon procesa gletovanja
U završnom procesu uređenja zidnih površina stana i procesa gletovanja, nakon sušenja svih slojeva glet mase, pristupa se bojenju zida. Bojenje zidova koje spada u grupu molerskih radova sa malim zahtevima, možemo obaviti sami. Pre samog procesa nanošenja boja, neophodan je njihov odabir. Odabir boja je u skladu sa željenim enterijerom, nameštajem i efektom koji želimo postići. U upotrebi su kvalitetne akrilne boje i disperzne sa nešto jeftinijom cenom. Sve više se savetuje upotreba i nanošenje perivih boja sa dugotrajnim efektom. Njihovo nanošenje se vrši u tankom sloju. Primena akrilnih boja je dobra za gletovane zidove. Ravna i ujednačena gletovana površina, olakšava nanošenje uz odličnu moć pokrivanja. Za akrilne boje u upotrebi je istoimena podloga, koja daje jasan prikaz zidnih površina. Pre izvođenja radova, neophodno je zaštititi podne površine i lajsne, kako bi čišćenje nakon završne faze bilo olakšano. Skidanje utičnica se podrazumeva zbog ujednačenog nanošenja boja. Utičnice se nakon uklanjanja okvira moraju radi bezbednosti dodatno zaštititi. Nanošenje podloge i boje vrši se valjkom, dok se za manje površine koristi četka. Četka se koristi oko uskih ivica, štokova vrata, prozora kao i utičnica.