Viniri kao idealno rešenje za savršeni osmeh prednjih zuba
Lepi i beli zubi imperativ su svake osobe koja vodi računa o oralnom zdravlju. Oni nisu samo sredstvo sitnjenja hrane u celokupnom procesu varenja, već i odraz zdravih životnih navika, ali i estetskog izgleda. Većina ljudi pri upoznavanju prvo primete osmeh i na osnovu toga formiraju mišljenje o nekoj osobi, njihovom načinu života i zdravstvenom stanju.
Vremenom, zubi se troše i krune usled konzumiranja različite vrste hrane, a zubna gleđ se oštećuje. Okrnjeni zubi nisu privlačni i lepi, naročito ako se radi o prednjim zubima. Međutim, za takav oralni problem postoje rešenja, a jedno od njih su i viniri.
Metode saniranja načetog i okrnjenog prednjeg zuba
Zub čija je površina neravna, a površina skraćena u odnosu na ostale zube, naziva se okrnjeni ili oštećeni zub. Stepen okrnjenosti je različit i može biti posledica konzumiranja određene hrane, ali i škripanje zubima tokom spavanja i drugih faktora.
Ukoliko su oštećenja minimalna, za zub se koriste kompozitne bele plombe, koje popunjavaju erozivni prostor. Zub se prethodno detaljno očisti, izbrusi i obradi, a zatim se stavlja bela plomba i formira se oblik i boja zuba. Materijal se učvršćuje procesom polimerizacije, a zatim sledi poliranje zuba, kao završna tačka u korekciji.
Ukoliko su nepravilnosti u zubnom nizu izrazite, viniri predstavljaju odlično rešenje. Oni se postavljaju na prednje zube, u vidu tankih ljuspica bele boje. Viniri se mogu koristiti samo ukoliko postoji celokupni niz prirodnih prednjih zuba, kao osnova za njihovo postavljanje. Osim korekcije nepravilnosti zuba, korišćenje vinira rešava i probleme razmaka izmešu zuba i drugih problema. Viniri ne zahtevaju previše brušenja prirodnih zuba, što predstavlja veliku prednost savremene stomatologije. Za izradu često se koristi najkvalitetniji porelan, koji propušta svetlost i deluje prirodno kao i pravi zubi. Kada jednom postavite vinire, pravilnim održavanjem, služiće vas godinama, jer su izuzetno otporni i trajni.
Kada je stepen oštećenja toliko veliki da viniri ne mogu pomoći, na okrnjene zube postavljaju se krunice. One služe kao zamena za nedostajući deo zuba, vraćajući mu izgled i funkciju. Mogu biti bezmetalne i kombinacija metala i keramike, a njihovim postavljanjem zub se ne razlikuje od prirodnog. Bezmetalne krunice su čvršće i postojanije, pa se u stomatologiji češće i koriste.
Šta podrazumeva detaljan stomatološki pregled?
Koje rešenje pri reparaciji zuba će biti primenjeno, zavisi prvenstveno od stanja vaših zuba, ali i odluke stomatologa i njegove preporuke za koju se metodu opredeliti. Ipak, da bi se donela konačna i pravilna odluka, mora se obaviti detaljan pregled zuba i stanja vaših usta. Pregledi ne podrazumevaju samo sanaciju zuba zbog karijesa, iako zbog njega najviše i posećujemo zubare, već i proveru stanja desni, prisustva krvarenja gingive, provera stanja sluzokože usta i jezika, kao i sam izgled vaših zuba i pojave anomalija na njima.
Ipak, nijedna reparacija zuba se ne može obavljati ukoliko postoji karijes ili upala desni. Ukoliko se ne reaguje na vreme, karijes može dovesti do gubitka zuba, što otežava svaku stomatološku intervenciju. Isti je slučaj i kod upale desni ili gingivitisa, koji ukoliko se ne leči, može dovesti do parodontoze i ispadanja celih zuba.