Vratite balans i pokretljivost svom organizmu uz pomoć fizikalne terapije i rehabilitacije
Epidemijska zdravstvena situacija sa kojom se suočavamo već izvesno vreme, zadala nam je velike brige, ali i „otvorila oči“ da se dobro zamislimo o dotadašnjem kvalitetu života i oboljenjima o kojima se malo priča i zna. Sve ovo vreme, u fokusu je naše zdravlje, pa su detaljne analize, ali i prevencija postale naša svakodnevnica.
Svedoci smo različitih pridruženih bolesti pandemije, koje su samo čekale da „isplivaju“ na površinu i pokažu nam da nedovoljno vodimo računa o svom zdravlju, na šta utiče nekvalitetna ishrana, nedovoljna fizička neaktivnost i svakodnevna stresna stanja, kao i neuredan način života. Tada postajemo laka meta mnogih oboljenja, povreda, različitih metaboličkih poremećaja, koji narušavaju kvalitet života svakog pojedinca.
Posle svake bolesti sledi oporavak, a za određena zdravstvena stanja organizma fizikalna terapija i rehabilitacija su među vodećim rešenjima, koja se sve češće primenjuju u cilju prirodnog lečenja organizma i njihovog osposobljavanja za normalan način života.
Kada fizikalna terapija predstavlja najbolje rešenje za oporavak organizma?
Fizikalna terapija predstavlja sve popularniji metod prevencije, lečenja i oporavka osoba, koje imaju probleme sa pokretljivošću zglobova i mišića i fleksibilnošću pokreta. Obuhvata širok dijapazon različitih vidova terapija, koje koriste toplotnu, svetlosnu, magnetnu i ostale oblike energije za lečenje različitih zdravstvenih tegoba. Iako je fizikalna terapija prvenstveno usmerena na prevenciju i lečenje povreda i preloma usled bavljenja sportom, ona je našla primenu i kod ozbiljnijih oboljenja, kao što su neurološka, kardiovaskularna, respiratorna i reumatološka.
Fizikalnom terapijom se uspešno tretiraju neurološka oboljenja (otežana pokretiljivost usled Parkinsonove bolesti, moždanog udara ili multiple skleroze), posledice kardiovaskularnih bolesti (naročito slabe pokretljivosti nakon infarkta), hroničnih bolesti pluća i bolnih reumatoloških stanja.
Ona se sprovodi pod strogim lekarskim nadzorom, a pre primene bilo kakve terapije potrebno je obaviti detaljni pregled i analize. Tek sa uspostavljanjem dijagnoze, pristupa se određivanju neke od metoda fizikalne terapije – elektroterapija, fototerapija, laserska i magnetna terapija, termoterapija, krioterapija, kineziterapija, zvučna terapija itd.
Navedene metode lečenja predstavljaju najefikasniji i najbrži način oporavka organizma, a koji će se oblik terapije primeniti zavisi od vrste i stepena težine bolesti ili povrede.
Kada se preporučuje rehabilitacija?
Rehabilitacija je neizostavni deo fizikalne terapije, koja podrazumeva oporavak i revitalizaciju organizma, uz postepeni odmor i vraćanje pacijenta u kondiciju. Kao i trajanje fizikalne terapije, tako i trajanje rehabilitacije zavisi od stepena i težine pretrpljene povrede i oštećenja, od opšteg psihofizičkog stanja pacijenta, godina starosti, fizičke kondicije i mnogih drugih faktora. Zato se prilikom lečenja svakom zdravstvenom problemu pristupa holistički, tj. analizira se organizam u celini, jer samo kompletno zdrav čovek može da živi srećno i kvalitetno. To se posebno odnosi na osobe koje pretrpe teže povrede i posledice, koje ne mogu da prihvate trenutno zdravstveno stanje i da smognu snage da se bore za oporavak. Tada je potrebno sprovoditi mirovanje i postepenu rehabilitaciju i jačati organizam kako na telesnom, tako i na psihičkom nivou. Zato je veoma bitno da lekar posveti dovoljno pažnje svakom pacijentu ponaosob, jer je svaki oporavak različit i individualan. Uz dovoljno želje, volje i medicinske pomoći, svaka osoba može opet osetiti sve blagodeti kretanja i pokreta.