Za šta služi dekanter za vino

zena sipa vino iz dekantera

Dekanter za vino je posuda u koju se vino dekantira. Međutim, ukoliko vas ne zanimaju vina verovatno nećete znati šta je uopšte dekantiranje vina. Uglavnom, većina ljudi poseduje dekanter za vino kao posudu iz koje služi vino, ali ne zna zaista njegovu namenu. Neminovno je da su dekanteri lepog oblika, i da zaista lepo izgledaju pri služenju vina. Jer, lepše je poslužiti vino iz dekantera nego iz obične flaše.

Zašto se vino dekantira? Dekantiranje je proces oksidacije vina koja su se duže vreme nalazila u zatvorenim bocama. Na taj način dolazi do odvajanja bistrog vina od taloga. Taj proces je spor, jer se vino polako sliva uz same zidove dekantera. Ukoliko ima taloga, sipanje vina se usporava, kako bi se veći deo taloga zadržao na dnu boce. Talog je uglavnom u čvrstom stanju, pa se lako odvaja od vina. Kroz talog se vino oslobađa supstanci kao što je tanin. Čak i ako se desi da deo taloga izađe, on će se uglavnom zadržati na samim zidovima dekantera.

Različita mišljenja oko procesa dekantiranja

Prilikom ovog procesa i kontakta sa kiseonikom, oslobađaju se arome vina, koje su se razvile dok je vino ležalo u bocama. Samo dekantiranje je potrebno obaviti pred samo posluživanje vina, kako ne bi došlo do preteranog kontakta sa kiseonikom. Sam ovaj proces može trajati od 15 minuta pa do nekoliko sati. Zašto je to tako? Proces se može odužiti jer neka vina sadrže veće količine tanina, kao što su kjanti ili barolo.

Neki stručnjaci, a i vlasnici poznatih vinskih kuća, vode dugogodišnju polemiku da li uopšte kod vina treba vršiti proces dekantiranja. Mnogi se zalažu za odvajanje taloga od samog vina, jer je takvo vino ukusnije i aromatičnije. Drugi pak tvrde da je čaša vina sa talogom lepša, jer upravo talog daje vinu najlepši ukus. Ukoliko imate uslove i potreban dekanter, možete izvršiti eksperiment kod kuće. Popijte po jednu čašu vina koje je dekantirano, i jednu čašu istog vina sa talogom. Ukusi su različiti, a na ovaj način svako može da otkrije koji ukus vina mu je lepši.

Oblici i vrste dekantera

Dekanteri su se u Evropi počeli masovno koristiti kada je na ovom kontinentu počelo da se koristi staklo. U tom periodu su vinari ukrašavali ove boce i davali im specifičan izgled. Danas postoje dekanteri na kojima su koriščeni kristali, srebro pa čak i zlato. Dekanteri koji mogu doprineti otkrivanju istinskih aroma vina, proizvode se tek od 20. veka. Postoje kompanije koje prave specijalne dekantere, kao i čaše u kojima će se vino posluživati. Postoje dva glavna tipa dekantera za vino, a to su dekanteri za mlada vina, i dekanderi za veoma stara vina.

Dekanteri za mlada vina su karakteristični po vratu u obliku levka, i širokom donjem delu. Koriste se za vina koja još nisu završila proces sazrevanja. U ovim dekanterima veći je kontakt vina sa kiseonikom, pa mu je i sam ukus izraženiji. Za starija vina se koriste dekanteri koji su u gornjem delu uski, a donji deo im je u obliku lopte. Kod starijih vina nije važno da ono bude u kontaktu sa vazduhom, kao kod mladih vina.

Za više informacija, pratite naš portal radioleskovac.rs.