Zanimljivosti zelene arhitekture
Zelena arhitektura ima veliki uticaj sa stanovišta zaštite životne sredine. Sve što nas okružuje utiče na formiranje vremena odnosno mikro klime mesta. Usled nekontrolisane eksploatacije prirodnih resursa, potrošnje energije, seče šuma i sve manje zelenila u gradu, prednjači se primeni zelene arhitekture. Održiva potrošnja resursa, vezana je za kontrolisanu eksploataciju i umerenu potrošnju. Sve što nam priroda pruža, možemo vratiti, održavati i racionalno koristiti. Što se tiče odabira materijala za proces zelene arhitekture, koriste se ekološki prihvatljivi materijali, tako da se celokupan izgled uklopi u okolnu životnu sredinu.
Izgradite energetski efikasne objekte
Održiv metod izgradnje stambenih objekata uz korišćenje bezbednih građevinskih materijala označava zelenu arhitekturu ekološki prihvatljivom. Sam izgled i funkcionalnost objekata pod nadzorom zelene arhitekture, treba da bude skladan sa okolnim ekosistemom prostora. Poželjno je napomenuti da izgradnja objekata odnosno korišćeni materijali nemaju štetan uticaj na životnu sredinu.
Proizvodnja otpada odnosno zaostalog materijala nema pojavu odnosno stvaranje na mestu upotrebe, stoga su uticaji na životnu sredinu izuzetno minimalni. Pored gradnje ekološkim materijalima, tačnim količinama i projektovanim dimenzijama, zelena arhitektura upotrebljava ozelenjavanje građevina. Proces gradnje garantuje ekološku bezbednost, uštedu energije i efikasnu ugradnju stolarije.
Ugradnja tende na energetski efikasne objekte
Gradnja koja podrazumeva zelenu arhitekturu, ostavlja dovoljno prostora za uređenje eksterijera balkona ili terasa. Pored sadnje bršljena ili zelenih lozica koje ozelenjavaju fasadu, obezbedite potpuni hlad i prijatan povetarac ugradnjom tende. Izgled i funkcionalna uklopljenost tende, veoma se lepo uklapaju u spoljni eksterijer. Boja i odabir materijala tende su platneni, što odgovara sklopu prirodnih resursa.
Kada govorimo o energetski efikasnim objektima, ušteda i cirkulacija energije u prostoru je izuzetno važna. Tokom letnjeg perioda godine, debljina fasade odnosno kvalitet ugradjenog stiropora, uticaće na prijatne temperature prostorija. Ukoliko ugradite kvalitetne PVC materijale ili drvene prozore sa odgovarajućim dihtungom, smanjiće se potrošnja energenata za zagrevanje stana.
Kamen i drvo kao najprihvatljiviji ekološki materijali
Zelena arhitektura određuje upotrebu i korišćenje prirodnih materijala za gradnju ili oblaganje stambenih prostorija. Drveni materijali su veoma laki za oblikovanje, montažu i gradnju. Drvo se ističe po sposobnosti i dobroj izolaciji, pri čemu je česta upotreba za oblaganje betonskih stubova sojenica ili koliba. Iako je potrošnja odnosno seča progresivna, savetuje se racionalna potrošnja drvne mase.
Nasuprot osobinama drveta, mekoći materijala i lakoj obradi, nalazi se upotreba kamena. Kamen odlikuje znatno veća rasprostranjenost, dostupnost i lakoća eksploatacije. U odnosu na drvo, kameni materijali su dugovečniji uz mogućnost dodatne obrade. Obrada kamena je teška, veoma se kruni i lomi, što otežava oblikovanje. Ipak, neujednačeni oblici kamena, savršeno se uklapaju u dekorativne fasade objekata.
Kameni materijali su hladni, odnosno brže se zagrevaju i hlade od drveta. Njihova funkcija izolatora nije povoljna kao kod drvenih materijala. Otpornost na habanje, mraz i hidrofilnost materijala utiču na osobine kamena. Ukoliko tražite materijal sa boljim termičkim osobinama, pravo rešenje je pečena glina odnosno čerpić. Izuzetno dekorativan detalj čini oblaganje podnih površina navedenim materijalom, što odaje utisak moderno-rustičnog stila gradnje.
Bez obzira na upotrebu i redosled korišćenja materijala, neophodan je integrisan pristup zelenoj arhitekturi, odnosno sagledavanje povoljnih uslova gradnje u toku procesa projektovanja. Koristite prednosti gradnje zelene arhitekture, smanjite posebne tokove otpada i nepoželjnih uticaja na životnu sredinu.