Zašto vam je potreban ultrazvuk srca?

Woman holding tablet pc. Concept: cardiogram with heartbeat. isolated on white.

Svako zdravstveno stanje prate određeni simptomi i pojave koje vam ukazuju, manje ili više, da je potrebno da odete kod lekara kako biste proverili da li je sa vašim organizmom sve u redu.

Na osnovu određenih tegoba, možda bolova, promena u ponašanju organizma, kroz razgovor sa lekarima opšte prakse, tj. svojim izabranim lekarom, dobićete dalje upute i smernice gde je potrebno da se javite, koje rezultate da uradite i kod kojih specijalista vam je potreban dalji pregled zarad utvrđivanja zdravstvenog stanja i potrebne terapije, ukoliko do toga dođe. Kada je srce u pitanju, kao i tegobe u predelu grudnog koša, neophodno je posetiti kardiologa kako biste sve proverili.

Provere koje kardiolozi rade su brojne, od osnovnog, rutinskog pregleda, preku vađenja krvi, do određenjih snimanja, u okviru kojih spada i ultrazvuk srca.

Kada se ultrazvuk srca radi?

Koji su to simptomi, zapravo, koji ukazuju da sa srcem možda nešto nije u redu. Neki osnovni mogu da budu zamaranje, osećaj stezanja u grudima, otežano ili plitko disanje, kao i bol koji se javlja u predelu grudne kosti koji često ukazuje na hitnu potrebu da se javite doktoru. Tu su naravno i tahikardije, aritmije, te druga stanja kod kojih kardiolozi između ostalog zahtevaju da se obavi ultrazvuk srca kako bi se poboljšalo zdravlje pacijenta.

Ultrazvuk srca se koristi kako bi se srce videlo, kako bi se videle njegove komore i pretkomore, krvni sudovi koji dovode krv do njega i odvode dalje u organizam, tj. on predstavlja snimanje koje ukazuje na to kako srce, u stvari radi, da li postoje određene smetnje ili ne.

Ehokardiogram se radi u nekim od ovih slučajeva, a skoro pa obavezno kod pacijenata sa anamnezom koja ukazuje na postojanje srčanih bolesti u okviru porodice, jer su one najčešće nasledne.

Ultrazvuk pokazuje na šumove, zaliske, srčane maramice, postojanje bilo kakvog fizičkog oštećenja samog srčanog mišića, ali pokazuje i da li srce radi punim kapacitetom ili smanjenim, a često se može već na ultrazvuku videti šta je uzrok problema koji se javlja.

Nekad se ultrazvuk srca radi samostalno, uz rutinski pregled, a nekad je praćen i testom opterećenja, kada se pacijent prikači na monitor kako bi se pratio rad srca pod određenim opterećenjima, čime se podrobnije ispituje njegova funkcionalnost. Važno je znati da ultrazvuk srca nije invanzivno snimanje, ne boli, pa nema ni razloga da se bilo ko plaši.

Pripreme za ultrazvuk

Kao što je već rečeno, ultrazvuk je neinvazivan metod snimanja srca, sastoji se od sonde koja putem zvučnih talasa na monitoru formira sliku srčanog mišića i njegove okoline. Nisu potrebne apsolutno nikakve pripreme.

Na samom snimanju ćete morati da oslobodite grudni koš od garderobe, jer se na kožu nanosi ultrazvučni gel na bazi vode koji predstavlja vrstu kontakta između sonde i kože. Lekar prelazi sondom u predelu srca, prvo dok ležite na leđima, a onda i na boku, kako bi se srčani mišić video iz različitih uglova.

Ne postoji nikakav bol, jedina neprijatnost može kod nekoga biti u momentu nanošenja gela ako je hladniji, tako da je ovo snimanje koje vas ni u čemu neće remetiti, ali će dati potrebne i važne odgovore.