5 načina starenja – možemo li usporiti godine?
Ima mnogo načina starenja koji se odražavaju na brojne aspekte našeg života. Starenje je reč koja plaši veliki broj ljudi, naročito one koji se već nalaze u srednjem dobu. Osim sa promenom izgleda, starenje se povezuje sa pojavom bolesti, nemoći, ali i sa usamljenošću.
Ipak, od starenja se ne može pobeći. Ono se ne može zaustaviti, ali se može usporiti. Kako mnogi pod starenjem podrazumevaju uglavnom i samo starenje u fizičkom smislu, pozabavićemo se i onim promenama koje se dešavaju u nama tokom ovog prirodnog procesa. Pročitajte.
Bolesti usled starenja
Ono što sa starenjem neminovno dolazi, to su određene bolesti i slabosti koje ne možemo izbeći. Pre svega slabljenje koštano-zglobnog sistema. Slabije podmazivanje zglobova tokom godina utiče na to da su oni bolni i slabo pokretljivi. Gubljenjem kalcijuma kosti postaju krte i lomljivije. Zarastanje je slabije nego u mladosti, pa su i nedaće mnogo veće.
Osteoporoza je smanjenje gustine kostiju i pogađa ljude u najstarijem dobu. Tu je i reuma, napada tetive i mišiće. Česta je posledica zapaljenja, ali može nastati i usled genetske predispozicije. Oslabljuje pokretljivost ruku i nogu.
Kardiološki problemi su takođe česti u starijem dobu. Srce je mišić čija izdržljivost tokom godina opada. To se udvostručuje nezdravim načinom života, tako da stariji naročito treba da vode računa o krvnom pristisku i svemu što krvni pritisak sa sobom nosi, tromboze i začepljenja krvnih sudova.
Naslage na krvnim sudovima se prave tokom godina, svedoci smo da i mladi stradaju od ovih bolesti, a procentualno je kod starijih opasnost mnogo veća i realnija. Proširene vene su česti pratioci ovih bolesti, zato su one i zastupljenije u nekim zrelijim godinama. Redovni pregledi srca i krvnih sudova ultrazvukom mogu pomoći da se uoče eventualne promene, te da se blagovremeno reaguje i spreče veći zdravstveni problemi.
Menjanje oblika tela
Jedna od najupečatljivijih promena jeste ona koja se tiče oblika našeg tela. Naime, kako godine prolaze, najčešće je ljudima potreban veći konfekcijski broj. Tonus mišića opada i telo biva fizički drugačije.
Isti broj kilograma ne izgleda isto u 30. i 60. godini. Kukovi se šire od porođaja, kod žena, a grudi padaju. Pojavljuju se, čak i kada nemate višak kilograma, naslage celulita na nogama. Generalno se opadanje tonusa najviše vidi na butinama i listovima. To umnogome kvari izgled.
Stomak se kod muškaraca vrlo lako nabacuje. Raste od grudnog koša na dole i liči na loptu. Žene, najčešće opet zbog porođaja, imaju naslage i strije na stomaku. Ponavljamo, iako možda i nema viška kilograma, postoje promene koje nas sprečavaju da nosimo iste stvari kao ranije.
Koža ruku se vremenom isteže, bez obzira na kilažu. Kao i koža na leđima, koža na rukama takođe gubi kolagen i koža nekako visiNa sve navedene delove tela utiče promena broja kilograma, ali i hormoni, imunitet, metabolizam. Zapaženo je da se u starijim godinama teže mršavi.
Iako sve ovo zvuči pomalo zastrašujuće, možete preduzeti neke preventivne korake u vidu pravilne ishrane i fizičke aktivnosti. Sa određenim godinama važno je da se ishrana bazira na svežoj hrani, vitaminima i mineralima kojih ima u voću i povrću. Meso treba uzimati dozirano i lepo ga probrati. Svi poroci, preko alkohola i cigareta, do slatkiša, utiču na nas i naše zdravlje.
Redovnim vežbanjem obogaćujemo ćelije kiseonikom, zatežemo mišiće i održavamo njihov dobar tonus. I ovde treba biti obazriv jer nije svaka aktivnost za svakoga. Neke su malo teže i zato se pojedine kategorije njih moraju odreći.
Starenje kože
Jedno od glavnih starenja tiče se tonusa kože lica. Ono se vidi u raznim nesavršenostima, kao što su bore, fleke i staračke promene u vidu pega.
Smanjenjem broja ćelija u koži, opada i proizvodnja kolagena. Ona se pre svega ogleda u opadanju tonusa kože lica, a glavni nusprodukt toga su bore. One se prvo primećuju na onim delovima lica kojima pravimo najviše pokreta.
Tu spada koža oko očiju, ali i oko usta, na čelu. Kasnije, u zrelijim godinama, ove promene su primetne gotovo svuda. Koža je suvlja, manje hidrirana i lako gubi elastičnost. Ima načina da se ovi procesi ublaže i uspore, ali ne i da se zaustave.
Naravno, koža trpi još neke promene, a neke od njih su fleke i starčke pege. Ispod kože se nakuplja određena količina melanina. Ona nam inače pomaže da pocrnimo, a kada smo u godinama, onda se on taloži i u određenom trenutku izbija na površinu.
- Botoks kao rešenje
Pojedinim kremama i tretmanina može se uticati na to da koža nadoknadi one stvari koje tokom vremena gubi. Hidratacija, kolagenske niti, sve to može kožu učiniti lepšom i mladolikijom. Nekima, naravno, nije dovoljno tih nekoliko koraka. Zato posežu za botoksom i zatezanjem kože.
Zatezanje je trajna promena, zato o njoj treba razmisliti. Botoks je materijal koji se posle nekog vremena gubi iz kože, ali to ne znači da ne pravi određene vidljive promene na licu, koje trajno ostaju. Potrebno je konsultovati više stručnih osoba i pažljivo se opredeliti za ordinaciju gde želite uraditi ovaj estetski treman. Kada se radi kod provereno dobrog estetskog hirurga, botoks će se savršeno uklopiti uz ostatak lica.
Gubitak kose
Iako ima veze sa kožom, starenje kose smo stavili u posebnu kategoriju. Naime, ćelije kože glave su takođe tokom godina izložene određenim rizicima. Folikul dlake je sve slabiji, tako da je kose sve manje.
Kada smo mlađi to menjanje kose je prisutno, a kada smo u godinama, sposobnost rasta nove kose je sve manja, a kosa opada na sličan način kao i ranije. To dovodi do toga da se kosa proređuje, ali i da opada njen kvalitet, i to značajno.
Ima načina da se ove promene uspore. Pre svega, tu je odgovarajuća nega, koja u mnogome poboljšava situaciju. Ima i tretmana koji mogu pokrenuti folikule kako bi se kosa obnavljala.
Veća predostrožnost od agresivnih promena blajhanja, farbanja, nanošenja kiselina je i ovde od izuzetne važnosti jer kosa mnogo gubi, a malo dobija. U starijim godinama je čak i trenutni efekat nezadovoljavajući kada kosu na neki od ovih načina „spržimo”, a trajne posledice su ogromne.
Psihološke promene
Kognitivne sposobnosti vremenom opadaju. Nervne ćelije su one koje se najbrže gube, a jedine ne regenerišu. Imamo ih dovoljno, tako da zalihe uprkos trošenju podmiruju potrebe našeg tela. Ipak, godine čine da pamćenje slabi.
Kada se ono udruži sa nekim spoljašnjim uticajima, kao što je način života, stvari kao što su pušenje, gojaznost, dijabetes, visok krvni pritisak, onda su mentalni procesi još usporeniji. Zato su česti razni oblici demencije, među kojima i Alchajmerova bolest. Oblici demencije se ispoljavaju na razne načine, od dezorijentisanosti u prostoru, do potpunog gubitka pamćenja. Neke osobe kojima se ovo desi nisu u stanju samostalno da funkcionišu, pa im je neophodna pomoć.
Svakako se na kongitivnim sposobnostima može raditi. Kao i trening mišića i trening mozga podrazumeva konstantno čitanje, učenje, koje naše ćelije mozga održava u formi. Važno je da ovaj proces traje godinama i da se nastavi u starijem dobu.
Mladost je neuhvatljiva i nezadrživa
Ne možemo zadržati mladost ni sprečiti procese starenja. Što brže to shvatite, to će vam biti lakše. Zadržavanje mladosti po svaku cenu, pre svega plastičnim operacijama, uglavnom ispadne smešno, retko kada lepo.
Pomislite na one koji dostojanstveno stare, poput Monike Beluči ili Meril Strip. Nisu retki pisci i naučnici koji su tek u ozbiljnim godinama napisali i stvorili neka od svojih najznačajniijh dostignuća. Starenje nosi određenu životnu mudrost, koja se ne sme zanemariti. Radite na sebi, čitajte, putujte, negujte duh i telo i nećete patiti za nemogućim stvarima u starosti.