Obavljanje pojedinih poslova, koji spadaju u rizične i ne toliko bezbedne nezamislivo je bez Htz opreme. Zato poslodavci da bi poštedeli sebe problema, vrlo vode računa o sigurnosti i bezbednosti radnika na poslu. To znači da ne štede, i da je HTZ oprema u vrhu prioriteta njihog poslovanja. Ali, pojedini poslodavci zaboravljaju da se obezbeđivanjem HTZ opreme, ne završava posao, već da su dužni da radnike upute kako se HTZ oprema koristi i koje sve procedure treba da se poštuju. HTZ oprema koja čuva život i zdravlje radnika uglavnom se sastoji od šlemova, pojaseva, rukavica, sigurnosne obuće i odela, zaštite za disajne organe, vid i sluh.

Izbor HTZ opreme

Kada poslodavac bira HTZ opremu, važno je da zna čemu su radnici izloženi i koliko dugo. To su dva pitanja, na koja moraju imati odgovor pre same kupovine HTZ opreme. Kada je potrebno radnika zaštiti na nekoliko polja, odnosno potrebno mu je nekoliko delova htz opreme, npr. naočare i obuća, onda se mora voditi računa koja htz oprema može da se kombinuje i koristi zajedno. Jako je važno prilikom izbora voditite se individualnim potrebama radnika, nikako ne kupovati univerzalnu veličinu htz opreme koja će „svima odgovarati“. Važno je da oprema lepo prilegne i da se radnik oseća komotno u njoj, kako  ne bi isusviše pažnje poklanajao samoj htz opremi i fokus s posla pomerio na sporednu stvar. Razmatrajte htz opremu koja na sebi ima oznaku CE, koja će vam biti dokaz sigurnosti i bezbednosti. Poslednje, ali ne i najmanje bitno, jeste da naučite radnike kako da npr. skinu rukavice a da ne kontaminiraju ruke. To je zapravo vrlo značajno, jer direktno utiče na zdravlje čoveka. Isto tako postarajte se da vaši radnici uvek nose htz opremu, bez obzira koliko im posao traje. Čak i da je reč o poslu od svega nekoliko minuta, nesmotrenost može dovesti do toga da se i radnik i vi pokajate što je htz oprema izostavljena.

HTZ oprema-kako se njome štititi

Ono što može biti pretnja po zdravlje i bezbednost radnika, a što htz oprema može da predupredi jeste opasnost od hemijskih supstanci, njihovog isparenja, gasovi, prašina i druga štetna zračenja. Kada se radi u takvim okolnostima htz oprema poput vizira, zaštitnih naočara i okvira za lice je neophodna. Ovde su oči na udaru, a one su vrlo osetljive. Zato je potrebno posebnu pažnju pridati toj vrsti htz opreme. Osim toga htz oprema za vrat i glavu se uvek preporučuje, naročito za radnike koji rade na visini. Kape, šlemovi i vatrogasne kacige čuvaju glavu, dok se za vrat koriste zaštitni šalovi, koje ne bi trebalo zanemariti, čak ni kada ste glavu obezbedili. On je i brana od visokih temperatura kojima su izloženi industrijski radnici u topionicama, livnicama itd. Zato ukoliko se nešto od ove opreme ošteti, odmah je treba zameniti kako biste sačuvali svoje zdravlje. Buka je jedan od najvećih neprijatelja našeg zdravlja, stoga uši treba posebno štititi. Od dugotrajne buke, možda je čak i opasnija kratkotrajna, ali buka viskog intenziteta. Čepovi za uši mogli bi da budu privremeno rešenje, dok se češće savetuje upotreba štitnika za uši ili kapica za polu umetanje. Kako se posao prevashodno obavlja rukama, jasno je da su one najizloženiji deo tela. Na udaru su raznih supstanci. Zbog toga su htz rukavice jedan od važnijih delova htz opreme.