Muška neplodnost: Zašto je važna analiza DNK fragmentacije?

Kada jedan par duže od godinu dana pokušavanja i redovnih nezaštićenih seksualnih odnosa ne uspeva u želji da se ustvari u ulozi roditelja onda se sumnja na neplodnost tj. sterilitet. On može da se odnosi na samo jednog od partnera, a u ređim slučajevima na oboje. Razna stanja koja se mogu javiti i kod žena i kod muškaraca mogu predstavljati prepreke za začeće. 

Da bi se utvrdilo šta je konkretan problem i da li on uopšte postoji potrebno je obratiti se lekarima specijalistima koji će na osnovu kliničke slike, istorije bolesti te samih anamnestičkih podataka, starosne dobi para i ostalih kriterijuma predložiti dalje analize i dodatna ispitivanja koja je potrebno uraditi radi precizne dijagnostike. 

Na osnovu dostupnih podataka smatra se da svaki šesti par u Srbiji ima problem sa začećem, a stručnjaci kažu da je to bolest modernog doba. I u brojnim faktorima rizika mogu se naći uzroci za to.

Iako se više priča o ženskim problemima koji mogu biti uzroci neplodnosti, ne treba zanemariti ni muške faktore neplodnosti koji se najčešće odnose na nizak broj, izostanak ili nedovoljan kvalitet spermatozoida. 

U tu svrhu, kada lekar proceni da je svrsishodno, radi se analiza nazvana DNK fragmentacija spermatozoida koja treba da pokaže da li postoje oštećenja spermatozoida, odnosno da pokaže njegov DNK koji je veoma važan za mušku plodnost.

Osnovne informacije

Osnovne analize i ispitivanja na koje će lekar uputiti jedan par koji verbalizuje probleme sa neplodnošću su uobičajeni i predstavljaju polaznu tačku kako bi se mogli precizirati konkretniji testovi i analize koje je potrebno obaviti. 

Kada su muškarci u pitanju obično se kreće od jednostavne analize nazvane spermogram i spermokultura. Međutim, dostupne studije su pokazale da čak oko 15% pacijenata sa muškom neplodnošću ima normalnu analizu sperme. Zato je važno da se odrade i dodatna ispitivanja kvaliteta i potencijala nijhove plodnosti i to pre svega DNK fragmentacija. 

Fragmentacija zapravo predstavlja stepen oštećenja (ili pucanja) spermatozoida, odnosno njegovog naslednog materijala, koji i te kako može uticati na njegovu sposobnost da oplodi jajnu ćeliju, ali on i kao takav u odrđenim slučajevima može da se leči i kasnije pozitivno rezultirati začećem. 

Muška plodnost nije ugrožena ako je broj i kvalitet spermatozoida zadovoljavajući, ali problem nastaje onda kada postoji velika količina oštećenog DNK u njima.

Kada je preporučeno da se radi?

Na analizu DNK fragmentacije pacijenta će uputiti lekar specijalista onda kada proceni da je to svrsishodno u konkrentom slučaju. Jedan od glavnih razloga leži u muškoj neplodnosti, odnosno ako par ne uspeva da ostvari trudnoću uprkost redovnim nezaštićenim seksualnim odnosima tokom određenog perioda (a koji najviše zavise od starosne dobi para). 

Ukoliko dolazi do čestih odnosno ponovljenih spontanih pobačaja lekar će takođe uputiti pacijenta na ovu analizu, kao i u slučajevima neuspešne vantelesne oplodnje, odnosno neuspešnih trudnoća putem inseminacije ili VTO postupka.

Rezultati takođe mogu biti od značaja i za prognozu uspešnosti postupka vantelesne oplodnje.

Još neki od slučajeva kada je preporučeno uraditi ovu analizu su: neobjašnjeni sterilitet, varikokela, loš razvoj blastocista, nerazvijanje embriona, loš nalaz spermograma, izloženost štetnim agensima (poput zrečenja, hemijskih supstanci i slično)…

Kako se i gde izvodi?

Predstavlja potpuno bezbolnu metodu, bez krvi i bilo kakvih rezova. Analizira se uzorak sperme testovima nazvanim SCSA, i ovu analizu izvršiće embriolog. 

Nakon određenog tretmana i lečenja postupak se može ponoviti kontrolnim testom nakon tri meseca u odnosu na prvi kako bi se utvrdila uspešnost lečenja.

Danas veliki broj privatnih klinka izvodi ovu analizu primenjujući sve potrebne mere i poštujuću stručne standarde rada. 

Šta mogu biti uzroci?

Neki od glavnih uzroka DNK fragmentacije koji se u literaturi mogu naći predstavljaju dugoročni (oksidativni) stres koji dovodi do stvaranja slobodnih radikala koji mogu izazvati oštećenja genetskog materijala, zatim povišena temperatura testisa i razne infekcije. 

Ali ne treba zanemariti ni uticaj nekih ne tako zdravih navika koje mogu biti potencijali uzročnici, a to su pušenje, konzumiranje alkohola, upotreba narkotika i gojaznost. 

Nekada i starosna dob pacijenta može biti jedan od potencijalih uzroka, posebno u grupi starijih od 40 godina.  

Lečenje i preporuke lekara

Veoma je važno da se DNK fragmentacija uradi blagovremeno jer se samom identifikacijom problema mogu otkloniti glavni urzočnici muške neplodnosti ili ponovljenih spontanih pobočaja. 

U zavisnosti od dobijenih rezultata lekar specijalista – embriolog daće stručne preporuke koje se mogu kretati od promena načina i tempa života, odnosno određenih životnih navika, pa preko uvođenja suplementacije antioksidansima, lekova, tehnike ICSI ili selekcije sperme, a u nekim slučajevima biće indikovane i medicinske intervencije. 

Na žalost, postoje neki slučajevi DNK fragmentacije koje nije moguće lečiti, ali to je svakako nešto o čemu će pacijent razgovarati sa lekarom koji će mu dati sve potrebne informacije i uputstva.