Zašto se radi operacija materice i kako izgleda postupak?

Operacija materice reč koju često izgovaramo tiho, je više od medicinskog termina; to je životno promenljiva odluka za mnoge žene. Ako čitate ovo, verovatno vi ili neko blizak vama razmatra ovu proceduru. U ovom članku ćemo proći kroz šta, zašto i kako histerektomije, s ciljem da demistifikujemo ovu značajnu medicinsku proceduru i ponudimo podršku na tom putu.

Šta je operacija materice?

Operacija materice (Histerektomija) je hirurški postupak uklanjanja materice. Najčešće se radi kod žena starijih od 45 godina. Ova procedura se radi kada se određena oboljenja ne mogu lečiti konzervativnim putem.  

Postoje različite vrste histerektomije, a sve zavisi od delova koji se uklanjaju. Najčešće se odstranjuju materica i jajovodi, pošto se smatra da se time smanjuje rizik od pojave karcinom, dok se uklanjanje jajnika vrši u zavisnosti od slučaja. 

Vrste operacije materice 

Postoji nekoliko tipova histerektomije, svaki prilagođen različitim medicinskim potrebama i stanjima.

Totalna operacija materice

Uključuje uklanjanje celokupne materice i grlića. Često se preporučuje u slučajevima raka materice ili grlića, mioma ili teške endometrioze.

Parcijalna operacija materice

Ova operacija materice se odnosi na uklanjanje gornjeg dela materice dok se grlić ostavlja netaknut. 

Totalna operacija materice sa bilateralnom salpingooforektomijom

Ovde se uklanjaju materica, grlić materice, jajovodi i jajnici. Često se preporučuje u slučajevima gde postoji visok rizik od karicnoma jajnika.

Radikalna operacija materice sa bilateralnom salpingooforektomijom

Najopsežniji oblik operacije materice koji uključuje uklanjanje materice, grlića, tkiva oko grlića materice, limfnih čvorova, jajovoda i jajnika. Vrši se u odmaklim stadijumima karcinoma.

Zašto se radi operacija materice?

Histerektomija se izvodi iz različitih razloga, a neki od najčešćih su:

  • veliki miomi materice
  • neprestana krvarenja iz materice
  • maligni tumori grlića i endometrijuma
  • benigni tumori jajnika u postmenopauzi
  • maligni tumori jajnika i jajovoda
  • spad materice
  • adenomioza
  • atonična krvarenja posle porođaja ili pobačaja

Koliko se često radi operacija materice?

Histerektomija se smatra jednom od najčešćih hirurških zahvata kod žena, posebno za dame u 40-im i 50-im godinama. Prema pojedinim podacima, to je drugi najšeći zahvata u SAD nakon carskog reza. Čak 300.000 žena se podvrgne operaciji materice tokom jedne godine. 

Detalji procedure operacije materice

Razumevanje postupka histerektomije može značajno smanjiti anksioznost i pomoći u donošenju ispravne odluke. 

Kako se spremiti za operaciju materice?

Priprema uključuje fizičke i emocionalne aspekte. Fizički, to može uključivati medicinske testove i prilagođavanje trenutnih lekova. Emocionalno, uključuje razgovore sa terapeutom ili grupama za podršku.

Načini operacije materice

Procedura se može izvesti na nekoliko načina:

Vaginalna operacija materice

Vaginala histerektomija najčešći je način odstranjivanja materice. Uklanjanje uterusa se radi kroz rez na vagini. Uobičajan postupak kada su u pitanju nemaligni slučajevi i spad materice. Već posle 24 sata, pacijent napušta bolnicu, a oporavak traje par nedelja. 

Laparoskopska operacija materice

Laparoskopska histerektomija radi uz pomoć omanjih i tankih instrumenata kroz trbuh. Materice se vadi u manjim delovima, a često se primenjuje kod benignih slučajeva. Žene provode samo dan u bolnici i brzo se oporavljaju. Ovaj način je minimalno invazivan. 

Abdominalna operacija materice

Postupak je sličan kao kod carskog reza. Radi se isključivo kod velikih materica i malignih slučajeva. Po završetku operacije materice, pacijent provodi nekoliko dana u bolnici, a oporavak je duži nego kod prethodno pomenutih metoda. 

Koliko dugo traje operacija materice?

Trajanje operacije materice zavisi od načina izvođenja i slučaja. Recimo, vaginalna histerektomija traje od 45 do 60 minuta. Dok laparoskopska i abdominalna histerektomija mogu trajati i do 90 minuta. 

Nega posle operacije materice

Postoperativna nega je ključna. Odmah nakon toga, fokus je na upravljanju bolom i oporavku. Boravak u bolnici može varirati od jednog do nekoliko dana.

Koliko dugo traje oporavak od operacije materice?

Potpuni oporavak nakon histerektomije zavisi od zdravstvenog stanja pacijenta, kao i vrste hirurške procedure. Na oporavak utiče i vrsta posla kojom se bavite, pogotovu ako je urađena abdominalna histerektomija. 

U praski se pokazalo da je za oporavak nakon vaginale i laparaskopske operacije materice potrebno oko mesec dana, dok kod abdominalne traje nešto duže, do 8 nedelja. Koja god procedura da se primeni, zajedinčko im je mirovanje i bez dizanja teških stvari. 

Saveti za negu i oporavak nakon operacije materice

Neki od najboljih saveta za oporavak nakon operacija materice su šetnja i plivanje, naravno, umereno. Osetićete da se brže umarate, što je sasvim normalno, te vodite računa. Osim toga, možete se posavetovati s lekarom oko određenih vežbi koje možete da radite. 

Što se tiče seksualnih odnosa, preporuka je da ih nemate barem 6 nedelja od zahvata. Neka vas ne brine manjak želje za seksom, sve će se vratiti vremenom. Više nema potrebe za uzimanjem kontraceptivnih sredstava, ali ne zaboravite upotrebu prezervativa zbog sopstvenog zdravlja. 

Kada Pozvati Doktora?

Nakon operacije materice, bitno je pratiti kao vaš organizam reaguje, to su najčešće prekomerno krvarenje i bol. Nemojte oklevati da se javite doktoru čim uočite nešto drugačije. Pravovremena reakcija može biti ključna i sprečiti ozbiljnije komplikacije. 

Histerektomija je više od hirurškog zahvata; to je značajan trenutka u životu svake žene. Iako deluje zastrašujuće, razumevanje procesa i sistem podrške mogu napraviti veliku razliku. Nije u pitanju samo fizičko isceljenje, već emocionalan i psihološki oporavak.