Ne navikavajte se na bol u kičmi, već ga lečite

Bol pogrešno doživljavamo kao nešto loše. Međutim, on je jasan znak da sa našim organizmom nešto nije u redu.

Tada je odlazak kod lekara neminovan, ali većini ljudi ni to nije dovoljno, već trpe izvesne tegobe u nadi da će proći same od sebe. Takav je slučaj i sa bolom u kičmi ili vratu, koji vas može remetiti u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i potpuno iscrpeti organizam. Vremenom, bol se može samo pojačavati, kada može doći do pogoršanja zdravstvenog stanja. 

Različite bolesti kičme mogu biti rezultat delovanja različitih faktora – neadekvatnog načina života, fizičke neaktivnosti, dugog sedenja, podizanja teških predmeta nepripremljeni, naslednih faktora, starosti itd. 

U daljem tekstu, bavićemo se pojavom diskus hernije, jedne od veoma bolnih stanja kičmenog stuba.

Diskus hernija i kvalitet života sa njom

Diskus hernija se javlja kao rezultat izmeštanja diskova iz pršljenova koji čine kičmeni stub. Diskovi su predstavljeni krugovima koji su sastavljeni od mekog unutrašnjeg dela i tvrđe spoljašnjosti u vidu opne, koja okružuje mekano jezgro. Ovako izgledaju „zdravi“ kičmeni diskovi, koji igraju veliku ulogu u našoj pokretljivosti, fleksibilnosti i savitljivosti. 

Ukoliko mekši deo diska probije spoljašnju opnu javlja se pojava diskus hernije, koja može iritirati okolne nerve i biti praćena intenzivnim bolom, kao i trnjenjem u rukama i nogama. 

Diskus hernija se može javiti u bilo kom delu kičme, pa od mesta gde se bol lokalizuje razlikuje se cervikalni tip diskus hernije u predelu vrata, torakalni tip u središnjem delu i najčešći lumbalni tip u donjem delu leđa.

Neke osobe sa diskus hernijom žive potpuno normalno, bez ikakvih simptoma i ne znajući da je imaju. Međutim, u većini slučajeva, diskus hernija otežava i smanjuje kvalitet života, posebno kada se javlja bol koji se širi duž ruku ili nogu, u zavisnosti od toga gde je hernirani disk dijagnostifikovan. Ako je lokalizovan u donjem delu leđa, bol će se osećati duž gluteusa, butine, pa čak i do stopala. Ukoliko je diskus hernija detektovana u vratu, bol će biti najintenzivniji u ramenu i duž ruke. 

Osim bola, još jedan simptom karakterističan za pojavu diskus hernije je i ukočenost ili trnjenje, kao i slabost mišića, koja uzrokuje nemogućnost da podižete ili držite određeni teret. 

Da li se pojava diskus hernije može sprečiti?

Kao i kod bilo koje bolesti ili stanja, važna je prevencija i vođenje zdravog načina života. Važno je da steknete zdravu naviku vežbanja i jačanja mišića leđa. Pravilan položaj kičme je veoma važan prilikom sedenja, naročito ukoliko radite za računarom. Podizanje tereta takođe mora da bude potpomognuto mišićima nogu, a ne mišićima leđa. Gojaznost negativno utiče na vaše držanje i vrši veliki pritisak na kičmu. Zato održavajte normalnu telesnu težinu, u skladu sa vašom muskulaturom.

Ukoliko ipak dođe do pojave bola, pravilna dijagnoza je najvažnija. Lekar će uzeti vašu anamnezu i obaviti pregled, koji može podrazumevati određena testiranja, kao i snimanja kičme – rendgen ili skener. 

Danas se lečenje diskus hernije uspešno leči neinvazivnim metodama bez operacije – vežbama i određenom terapijom sa stručnim licima, tj. fizijatrima, koji će pratiti vaš oporavak.