Saznajte šta vitamin b 12 čini vašem telu – ko ga može a ko ne adekvatno apsorbovati

vitamin b 12

Sigurno ste čuli o tome kako vitamin b 12 ima raznovrsnih uloga u vašem telu. Pored toga što ovaj nutritijent pomaže u funkcionisanju nervnih ćelija, sintezi DNK i održanju zdravlja, on može sprečiti da se osećate umorno i slabo. Uključivši ga u svakodnevnu ishranu moćićete da budete daleko vitalniji. Uz pomoć vitamina b 12 doćićete do boljeg zdravlja, lepše kose, kože i noktiju, ali i mirnijeg nervnog sistema.  

Šta vitamin b 12 čini vašem telu

Ukoliko želite povećati nivo energije potrebno je da unosite vitamin b 12 kroz suplemente ili hranljive materije. Umor i malaksalost učestali su znaci da vam upravo nedostaje ovaj nutritijent. Nedostatak može čak narušiti i vaše pamćenje, sposobnost kontrole prostorom i inteligenciju. 

Ukočenost nogu, trnci i slabost često mogu biti znak neadekvatne apsorpcije i nedovoljnog unosa. Međutim, ukoliko vitamin b 12 unosite u sasvim dovoljnim količinama možete poboljšati pamćenje, održati dobre neurološke funkcije i uticati na lepo raspoloženje. Treba napomenuti da ne samo ovaj vitamin već svi vitamini iz kompleksa B pomažu pri dostizanju osećaja blagostanja. A kako? Zahvaljujući promovisanju sinteze serotonina – nećete osećati razražljivost.

Još nekoliko ključnih stavki koju vitamin b 12 čini vašem telu je dobra gustina kostiju, sprečavanje anemije i dobro zdravlje očiju. Posebno kod starijih osoba – adekvatan unos pomoći će u održanju dobrog vida, smanjenju mogućnosti za osteoporozom i koštanim degeneracijama. Prema studijama – ne postoje toksični nivoi ovog vitamina, a važnost za telo je neizmerna. No, treba znati – koji su najefikasniji izvori vitamina B i kroz koju hranu ga najbolje možete iskoristiti.

Gde se nalazi vitamin b 12

Umesto da prvo posegnete za suplementom, dobro je da se informišete o tome u kojoj hrani se vitamin b 12 prirodno nalazi. Reč je pre svega o mlečnim proizvodima, jajima, ribi i mesu od pernatih životinja. Tuna, sir i jogurt bogato u sebi sadrže ovaj vitamin. Njega ćete najefikasnije iskoristiti kroz uravnoteženu ishranu, ali i dodatak.  

Ukoliko ne preferirate u vašem jelovniku gotovo ništa sem povrća, onda je dobro da pribegnete ka suplenetima. Vitamin b 12 dostupan je u mnogim oblicima. A preporučene količine unose se prema uzrastu.

Koliko mikrograma je potrebno zavisno od vaših godina

Iako predoziranje ovim vitaminom gotovo ne postoji, preporučuje se prosečan dnevni unos. Za decu do 13 godina, ta količina se kreće između 0,4 i 1,8 mikrograma. Dok tinejdžeri i odrasle osobe mogu uzimati 2,4 mikrograma. A trudnice nešto više. 

Ipak, pojedine grupe ljudi bez obzira na količinu unosa ne mogu adekvatno apsorbovati ovaj vitamin. Bilo da je on unet iz hrane ili suplementa, osobe sa autoimunim bolestima mogu doživljavati poteškoće. Na primer oni koji nemaju u svom telu dovoljnu dozu hlorovodonične kiseline. To su najčešće osobe koje su pretrpele operaciju creva, dela želuca, ili doživeli poremećaje poput celijakije, hronove bolesti i slično. Pored toga, određeni lekovi mogu ometati apsorpciju. Inhibitori želudačne kiseline i metformini smanjiće učinak koji vitamin b 12 pruža. 

Veoma je važno da zarad opšteg zdravlja redovno kontrolišete – da li u svom organizmu imate dovoljne količine ovog vitamina, i s vremena na vreme da se posavetujete sa dijetetičarom i nutricionistom oko pravilne ishrane.