Spušteni kapci kao estetski, ali i zdravstveni problem
Oči su naš najvažniji organ, koji ne možemo zameniti. Zato je vođenje računa o zdravlju naših očiju od izuzetne važnosti. Starost je sama po sebi dosta složen i neizbežan proces, koji zahvata i naše čulo vida. Bore, podočnjaci, kesice ispod očiju ili spušteni kapci su propratne pojave starenja, koje pogađaju svaku osobu. Oni se svrstavaju u estetske probleme i u zavisnosti od ličnih afiniteta tretiraju se različitim korektivnim oblicima. Međutim, ukoliko spušteni kapci „padaju“ preko pola oka, prekrivajući zenicu, to može negativno uticati na vaš vid i napraviti vam dugoročan problem sa očima.
Kako spušteni kapci nastaju?
Spušteni kapci ili ptoza kapaka nastaju usled gubitka elastičnosti kože i mišića u predelu očiju. Ova pojava može biti periodičnog ili progresivnog karaktera, a neadekvatnim lečenjem može doći do pogoršanja stanja. Ptoza kapaka se može javiti na jednom ili oba očna kapka. Kada je oboljenje izraženo na jednom oku, razlika između normalnog i spuštenog kapka je izraženija. Ukoliko se ptoza javlja na oba kapka istovremeno, spuštene kapke je teže zapaziti. Mogu se javiti u bilo kom životnom dobu, kao posledica različitih faktora i podjednako pogađaju i muškarce i žene.
Spušteni kapci mogu biti urođeni i stečeni. Urođena ptoza javlja se kod dece pri rođenju i uglavnom zahvata jedan očni kapak. Problem kod urođene ptoze može biti težeg ili lakšeg karaktera, što zavisi od toga koliko kapak zaklanja deo vidnog polja bebe. Pri pojavi težeg oblika ovog oboljenja, lekar će najverovatnije ukazati na mogućnost korektivne hirurgije, koja je neophodna da ne bi došlo do trajnog oštećenja vida vašeg deteta. Međutim, blaži oblik ptoze može odložiti operaciju dok dete ne napuni 3 do 5 godina.
Ptoza, bilo urođena ili stečena, u zavisnosti od težine stanja može se rešiti ili ublažiti na prirodni način pomoću vežbi za jačanje mišića oka ili pomoću blefaroplastike, koja obuhvata korektivnu intervenciju kapaka.
Koji su uzroci pojave spuštenih kapaka?
Uzroci ptoze su različiti i zavise od više faktora:
- Prirodni proces starenja – sa godinama mišići oko očiju gube jačinu, što dovodi do postepenog spuštanja kapaka.
- Povreda oka ili infekcija – i jedno i drugo stanje može da utiče na funkciju očnog kapka, pa se u tim slučajevima obavezno javite vašem oftamologu.
- Posledica povrede ili oštećenja nerava – povreda nerava može dovesti do pojave ptoze, koja se može javiti prilikom hirurških intervencija na oku.
- Moždani udar – ozbiljnije zdravstveno stanje koje izaziva oduzetost i slabost mišića jednog dela tela, uključujući i mišiće oka, može dovesti do padanja kapaka.
- Tumor na mozgu – spušteni kapci se mogu javiti i kao posledica neuroloških stanja koja su uzrokovana pojavom tumora na mozgu ili mišiću oka.
- Dijabetes – ova bolest oštećuje krvne sudove u oku i utiče na otežanu pokretljivost oka, što može dovesti do pojave spuštenih kapaka.
- Neispavanost i umor – ukoliko ne spavate dovoljno i ne odmarate svoje oči, mišići oka će brže oslabiti.
Lečenje spuštenih kapaka
U zavisnosti od težine stanja i uzroka nastanka ovog oboljenja, ptoza se uspešno može tretirati na nekoliko načina.
Ako su spušteni kapci posledica starenja, ptoza nije toliko zdravstveni, već etetski problem, koji neće uticati na vaše normalno funkcionisanje. Ipak, ukoliko želite, možete poboljšati svoj izgled uz pomoć blefaroplastike. Ovaj metod podizanja kapaka je najdelotvorniji i kod urođenih obilka ptoze.
Ukoliko patite od drugih zdravstvenih problema, koji mogu izazvati pojavu spuštanja kapaka, otklanjanje primarnog problema može zaustaviti i ptozu.
Ukoliko su kapci samo privremeno spušteni, nošenje odgovarajućih naočara može pomoći da se problem reši.