Šta bi trebalo da nabavite ukoliko želite da uzgajate povrće u vašoj bašt?

Jedna od osnovnih i neizbežnih stavki neophodnih za zdrav život i pravilan razvoj i funkcionisanje ljudskog organizma jeste i uravnotežena i zdrava ishrana, u kojoj se posebno ističe biološki značaj povrća. Ukus i miris povća koje je sveže, tek ubrano i odmah potom servirano, pored hranljive vrednosti, u velikoj meri nadmašuju bilo šta što bismo mogli da kupimo u prodavnici ili na pijaci, dok smo pritom sigurni u kvalitet i proces odgoja, a poseban pečat svemu daje i osećaj zadovoljstva da  smo uspeli da sami nešto proizvedemo od semena pa do odrasle biljke. Iako baštovanstvo zahteva ulaganje vremena i truda, to nije ni izbliza tako strašno ako što se na prvi pogled čini, pa je uz malo optimizma i  dobre volje moguće napraviti hobi u kome ćemo zaista uživati a koji neće iziskivati više od nekoliko sati nedeljeno. Mesto za vašu baštu može biti bilo gde, bilo da živite u kući i imate prostora u dvorištu, ili ste pak u zgradi i terasa vam je dovoljno velika, pa do površne krova, na kojima se, poslednjih nekoliko godina, širom sveta prave urbane bašte, što je trend koji nikako ne jenjava.

Osnovan oprema za uzgoj povrća

Iako se na prvi pogled čini da je najveći broj stvari moguće odraditi ručno ili da ćete moći da improvizujete u datom trenutku, time ćete samo produžiti vreme potrebno da obavite određeni deo posla i dodatno ga sebi otežati. Ukoliko nemate na raspolaganju pravi alat, sigurno ćete, pre ili kasnije, naleteti na prepreku koju nije moguće savladati. U osnovnu opremu spadaju male i velike makaze, motika, grabulje, lopata, baštensko crevo i vodootporne rukavice. Preporučljivo je da nabavite i neki kombinezon ili radni mantil, jer vam sigurno neće uspeti da se bar malo ne isprljate, kao i gumene čizme, da biste mogli nesmetano da zgazite u blato, kao i šešir ili kačket,  kako biste se zaštitili od jakog sunca

Kako da odaberete baštensko crevo

Pre izbora i kupovine, bitno je da imate u vidu da ne postoji univerzalno baštensko crevo i da je najbolji izbor ono koje će odgovarati vaši potrebama. Faktori koje treba uzeti u obzir prilikom izbora su konfiguracija terena, raspored biljaka, veličina bašte i njena lokacija u odnosu na izvor vode. 

Rastegljivo baštensko crevo može biti pametan izbor, posebno jer zahteva manje prostora za skladištenje. Ovo crevo se širi kada se napuni vodom i skplja kada se voda isključi. Osim toga, samo se drenira i nije potrebno izbacivati višak vode nakon zalivanja, ne zapetljava se i ne uvija. 

U nešto povoljnije opcije spadaju vinil creva, koja su preporučljiva za terase ili manje bašte. Ona su lako savitljiva i lagana, ali nisu prikladna za preterano čestu upotrebu, jer se zbog manjeg broja slojeva brzo gube izdržljivost i mogu se i izobličiti usled izlaganja visokim temperaturama.

Takođe, veoma popularan izbor predstavljaju višeslojna creva sa mini armaturom od poliestera, zbog veće izdržljivosti i fleksibilnosti, kao i dužeg veka trajanja. 

Kako se svako crevo može zamrsiti, mudar potez bi bio upotreba motalice, a kako biste izbegli da se neko saplete o  njega ili ga zgazi kolima, razmislite o nabavci creva jarke boje.