Kako rešiti problem zapušenog nosa kod dece?
Zapušen nos kod dece nije ni malo prijatna pojava, posebno kod one male koji ne znaju sami da izduvaju nosić. Deca koja idu u vrtić se često suočavaju sa sekretom iz nosa i grla upravo zbog toga što su konstantno izložena virusima jer idu u veći kolektiv. Kada ne mogu lepo da dišu, onda postanu razdražljiva i plačljiva, noću ne mogu lepo da spavaju, bude se svako-malo a roditelji se neretko nađu u situaciji da ne znaju kako da im pomognu.
Šta predstavlja zapušen nos kod dece?
Kada kažemo zapušen nos kod dece, tada mislimo na otežano disanje usled nakupljenog mukusa ili usled upale ili infekcije sinusa. Brojne respiratorne infekcije takođe mogu biti uzročnik zapušenog nosa kod dece.
Prva pomoć – šta učiniti kod zapušenog nosa kod dece?
Nešto što sami možete da uradite bez konsultacije sa lekarom a da pri tom barem malo pomognete svom detetu jeste da ga inhalirate prirodnim putem. Ovde pre svega mislimo na inhalacije eteričnim uljima poput ulja lavande, eukaliptusa ili lavande koja ne oštećuju prirodnu barijeru nosa i potpuno su bezbedna po zdravlje dece. Ukoliko kući imate inhalator, pri tom će vam biti lakše. Možete pomešati par kapi ulja sa fiziološkim rastvorom i tako inhalirati svoje dete dva puta dnevno. Ukoliko ne primetite da mu je nosić otpušen nakon inhalacija, savetujemo vas da potražite pomoć pedijatra.
Kada zapušen nos kod dece liči na virusnu infekciju?
Ukoliko vam dete već danima ima problem sa zapušenim nosom, kašlje i pri tom izbacuje sekret žute ili zelene boje, postoji mogućnost da se radi o nekoj respiratornoj infekciji. Virusi su glavni indikatori ove vrste infekcija, pa je u ovom slučaju terapija antibiotikom nezaobilazna. Antibiotik nikako ne biste smeli na svoju ruku da uzimate, bez predhodne konsultacije sa lekarom.
Kada se preporučuje uzimanje brisa iz nosa?
Ukoliko sumnjate da dete možda ima neku bakterijsku infekciju, to možete proveriti na veoma jednostavan način. Otiđite u obližnju laboratoriju sa detetom kako bi mu izvadili bris iz nosa i već nakon dva dana dobićete utvrđene rezultate. Ukoliko postoji neka bakterija u većem procentnom broju laboratorije rade i antibiogram pomoću kojeg se prepisuje odgovarajuća terapija pacijentu. Briseve možete odraditi preventivno, kako biste znali da li je reč o virusu ili bakteriji. Preporuka je da se dete pre uzimanja brisa ništa ne jede, niti pere zube, već neposredno posle ustajanja treba otići u laboratoriju. Takođe, da bi se dobio pravi i istinit rezultat antibiotik se ne treba konzumirati niti stavljati kapi za nos.
Fiziološki rastvor se može koristiti preventivno
Većina pedijatara preporučuje da se deci preventivno ispira nosić fiziološkim rastvorom ujutru ili uveče naročito ukoliko deca idu u vrtić. Na taj način, nosna sluznica se čisti i onemogućava se taloženje bakterija i virusa u nosnoj duplji. Ukoliko dete ne može samo da istrese nos, možete mu vi isprati pomoću šprica. Dovoljno je preventivno ispirati nosić sa 2-3 mililitara fiziološkog rastvora u svaku nozdrvu.
Da biste sprečili taloženje sekreta u nosu, gledajte da što pre naučite svoje dete da samo izduva nos sa maramicom.