Zašto je trudnoća drugo stanje?

Trudnoća je zaista neverovatno stanje tokom kojeg se uverevamo u moć tela i prirode. Trudnoća sa sobom nosi razne promene. Te promene se mogu kretati od uobičajenih i očekivanih, poput oticanja i zadržavanja tečnosti, do manje poznatih, poput promena vida, trnjenja ruku i nogu, bolova u leđima. U daljem tekstu pričitajte najčešće promene koje očekuju jednu trudnicu.

Celo telo se menja

Povećanje telesne težine dovodi do usporavanja cirkulacije krvi i telesnih tečnosti, što se naročito odražava na noge. Kao rezultat toga trudnice osećaju oticanje nogu, ali i lica. Grudi postaju veće, osetljivije, a bradavice tamnije. Neretko se pojavljuju strije, koje mogu nastati i na grudima, kao i na stomaku. Promene se dešavaju i na kosi, noktima i koži. Neke trudnice mogu iskusiti krtost noktiju, opadanje kose i pojavu bubuljica na licu, ali i nadlakticama i leđima. Hiperpigmentacija lica je česta pojava, ali srećom nakon porođaja, mnogi simptomi nestaju.

Išijas i diskus hernija česti u trudnoći

Bol u leđima tokom trudnoće oseti svaka druga žena. Išijas se često javlja u trudnoći, i najčešće spontano nestaje nakon porođaja. Ukoliko su bolovi jači, možda je došlo do ispupčenja međupršljenskog jastučeta koji pomaže kičmi da bude pokretljivija. Ovo stanje se naziva diskus hernija. Diskus hernija se može pojačati u trudnoći, ali nju je trudnica verovatno imala i pre drugog stanja. Ukoliko postoje ove poteškoće, onda je fizička aktivnost trudnice svedena na šetnje i istezanje.

Hormonske promene su najizazovnije

Estrogen i progesteron su glavni hormoni trudnoće. Žena će tokom jedne trudnoće proizvoditi više estrogena nego tokom celog života kada nije trudna. Trudnice doživljavaju nagli i dramatičan porast estrogena i progesterona. Takođe doživljavaju promene u količini i funkciji niza drugih hormona. Ove promene utiču na raspoloženje, pa se najbliže mogu opisati kao stanje PMS-a. Osim promena u raspoloženju, ovi hormoni su zaduženi i za sjaj kojim zrače trudnice, pomažu u razvoju fetusa, a mogu promeniti i uticaj fizičke aktivnost na telo.

Promene u grliću se prate papa testom i brisevima

Grlić doživljava veliku promenu u trudnoći. Postaje čvrst i neelastičan, da bi se pred kraj trudnoće omekšao o lakše otvorio. Na grliću se stvara takozvani čep, koji može da spontano ispadne i na taj način najavi porođaj. Briseve je potrebno radiiti nekoliko puta u toku trudnoće kako bi vaginalni porođaj prošao bezbedno za bebu. Papa test je najbolje uraditi na početku trudnoće, ili još bolje u periodu dok planirate drugo stanje. Ovaj test će pokazati da li na grliću ima nekih promena i obično se radi jednom godišnje.

Temperatura tela se menja

Povećanje telesne temperature jedan je od stalnih simptoma trudnoće. Nešto veća temperatura tela zadržava se tokom trajanja trudnoće. Žene takođe imaju veće potrebe za vodom. Mogu biti izložene većem riziku od hipertermije i dehidracije. Trudnice, bez obzira na to da li vežbaju ili ne, doživljavaju celokupno povećanje brzine metabolizma. One veoma efikasno regulišu svoju unutrašnju temperaturu. Povećani protok krvi i proširena površina kože lako oslobađaju povećanu telesnu toplotu. Ukoliko je trudnoća uredna, može se praktikovati umereno vežbanje i fizička aktivnost, uz obavezno dovoljno uzimanje vode.