Upala sinusa – simptomi, metode i postupci lečenja

Problemi sa sinusima javljaju se kod velikog broja ljudi, bilo kao posledica prehlade i gripa, ili jednostavno zapaljenja. Najčešće se mainfestuje kao upala sinusa, koja može biti veoma uporna, neprijatna i bolna. Preventiva je odlična mera koja će sprečiti teže simptome i hronične upale, ali postoje situacije u kojima su metode lečenja neizostavne.

Kada je u pitanju upala sinusa, javlja se veliki broj simptoma, koji se mogu razlikovati od jedne do druge osobe. Ono što najčešće nikoga ne zaobilazi u ovom pogledu, jeste intenzivan bol. Uglavnom se postupak lečenja može sprovesti i kod kuće, uz prethodni odlazak kod lekara i upotrebu predviđene terapije. Sve to, zavisi od konkretnih simptoma, jačine njihovog dejstva i dugotrajnosti.

Kako prepoznati simptome zapaljenja sinusa?

Upala sinusa se drugačije naziva sinuzitis, i može da bude akutna i hronična. Kod akutne upale, simptomi se pojavljuju sporadično, jedni za drugim i traju nekoliko dana uz adekvatnu metodu lečenja i prepisanu terapiju od strane lekara. Ono što je veoma važno jeste da akutna upala sinusa ne postane hronična, jer se radi o stanju u kojem su ove šupljine smeštene u prednjem delu glave iznad nosa, dugoročno zapaljenje, sa čestom manifestacijom simptoma i rešenjem hirurškim putem. 

Najčešće se upala javlja na osnovu curenja nosa i obilnog sekreta koji se ne reguliše određeno vreme pa prouzrokuje slivanje grlom, zatim uz veliku iscrpljenost i umor, kao i neprekidnu glavobolju i bol između očiju. Glavobolja je jedan od prvih simptoma upale, posebno u situacijama kada se sa naginjanjem glave napred intenzitet bola pojačava. Pojave koje pokazuju da je upala na višem stepenu, jeste opšta malaksalost i povišena telesna temperatura, kao i gnojni sekret. Za svaki od navedenih simptoma, potrebno je obratiti se lekaru radi dobijanja predviđene terapije. 

Kako adekvatno lečiti sinuzitis?

Na osnovu razgovora lekara sa pacijentom, kao i obavljenog otorinolaringološkog pregleda uz snimanje stanja u nosnim šupljinama, grlu i ušima, može se uspostaviti dijagnoza sinuzitisa. Upala sinusa leči se u zavisnosti od konkretnih simptoma i jačine njihovog dejstva, kada se prepisiju adekvatne kapi za nos, zatim analgetik, vitamini i antibiotici. U slučaju smenjivanja zapušenosti nosa i curenja, neophodno je da se koriste određene kapi, kako bi se delovi sinusa oslobodili začepljenja. U slučajevima kada upala sinusa podrazumeva i snažnu glavobolju i posebno bol u predelu nosa i očiju, savetuje se upotreba analgetika, koji će prepisati lekar. 

Pored toga, u situacijama pojave visoke telesne temperature koja nema tendenciju opadanja, kao i obilnog, gustog sekreta iz nosa u žutoj ili zelenoj boji, važno je koristiti i antibiotik uz preporuku lekara. Pravilna ishrana može da bude odlična preventivna, ali i korektivna mera u slučaju pojave sinuzitisa. Unos vitamina, minerala i proteina kroz zdrave namirnice – voće i povrće, meso i žitarice, jača imunitet i stvara snažniju otpornost na raznovrsne infekcije. Ukoliko se uspostavi dijagnoza hronična upala sinusa, nekada je neophodno realizovati i hiruršku intervenciju.

Upala sinusa pojava je koja ne zavisi mnogo od perioda godine, ali može da bude rezultat različitih virusnih i bakterioloških infekcija. Od ključnog značaja za blagovremeno suzbijanje dejstva simptoma, jeste njihovo prepoznavanje i odlazak kod lekara. Predviđena terapija zavisi od intenziteta i pojavnog oblika sinuzitisa i mora se uzimati u skladu sa preporukama i savetima lekara.